"Epidemia ślepoty": nie radzimy sobie z diagnostyką i leczeniem chorób oczu
Autor: DKX/Rynek Seniora   12 lutego 2015 10:00

Problem utraty wzroku narasta wraz z wiekiem. Aż 65 proc. osób z upośledzeniem widzenia ma 50 lat i więcej, a odsetek osób w tym przedziale wieku wśród niewidomych wynosi 82 proc.. Wciąż nie radzimy sobie jednak z diagnostyką i zwalczaniem chorób oczu prowadzących do ślepoty - jaskry, zaćmy oraz zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (AMD) - wynika z raportu “Okulistyka i choroby siatkówki w aspekcie aktywnego zdrowego i aktywnego starzenia się”.

W opublikowanym 11 lutego br. raporcie Fundacji na rzecz Zdrowego Starzenia się podkreśla się, że polskie społeczeństwo starzeje się coraz szybciej, a więc równolegle będzie rosła liczba osób z upośledzeniem wzroku oraz niewidomych.

Wśród 5 milionów osób z orzeczoną niepełnosprawnością w Polsce upośledzenie wzroku oraz ślepota dotyczy co czwartego Polaka (niemal 1,4 mln osób). Są to w większości osoby po 50 roku życia.

Tymczasem, jak wynika z danych zawartych w raporcie, co trzeci Polak nigdy nie był u okulisty, a 30 proc. nie posiada wiedzy na temat chorób siatkówki.

- W Europie w 2013 r. było 25 mln osób niepełnosprawnych, w tym 2,5 mln niewidomych. W Polsce żyje aż 5,6 proc wszystkich niepełnosprawnych posiadających uszkodzenia i choroby narządu wzroku (1,4 mln) - zauważył na konferencji związanej z prezentacją raportu jeden z jego autorów,Jerzy Gryglewicz, ekspert ochrony zdrowia.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) stoi na stanowisku, że w skali globalnej można zapobiec nawet 85 proc. przypadków zaburzeń widzenia poprzez wdrożenie przez kraje członkowskie kompleksowych działań diagnostycznych i leczniczych.

Wydatki ZUS i NFZ
Brak rozwiązań systemowych w zakresie leczenia chorób oczu i siatkówki już dzisiaj zbiera żniwo. Absencja chorobowa w Polsce z tytułu chorób oczu rośnie z roku na rok - pomimo wprowadzenia nowych technologii medycznych w tej dziedzinie.

Wydatki ZUS na świadczenia związane z niezdolnością do pracy poniesione w grupie „choroby oka i przydatków oka” wyniosły ponad 768 mln zł. Porównując rok 2012 do 2010 nastąpił 37-procentowy wzrost wydatków na świadczenia związane z niezdolnością do pracy z powodu chorób oczu.

Niepokojący jest także spadek finansowania okulistyki w roku 2014 r. Choć w ostatnich latach (2011-2014) środki przeznaczane na ten cel utrzymywały się na stałym poziomie, to w ubiegłym roku nastąpił spadek nakładów na okulistykę o 2,3 proc.

- W Polsce generalnie nakłady na służbę zdrowia są zbyt małe. Produkt krajowy brutto jest tutaj dobrym przelicznikiem, lecz pomimo jego wzrostu na przestrzeni lat niewiele się poprawia w kwestii finansowania opieki zdrowotnej - komentował poseł Tomasz Latos, przewodniczący sejmowej komisji zdrowia.

AMD: nierozwiązany problem
Szczególną uwagę należy zwrócić na zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD), które stało się główną przyczyną utraty wzroku u osób po 50. roku życia w krajach rozwiniętych, przez co zyskało ono przydomek „epidemii ślepoty.” AMD jest przewlekłą, postępującą chorobą okulistyczną, która nieleczona wywołuje trwałe zmiany w centralnej siatkówce, w wyniku czego dochodzi do nieodwracalnej, częściowej lub prawie całkowitej utraty widzenia.

W Polsce na zwyrodnienie plamki związane z wiekiem choruje ponad 1,3 mln osób, z tego 140 tys. na jego groźniejszą, wysiękową postać. Z każdym rokiem przybywa około 14 tys. pacjentów z postacią wysiękową. AMD jest trzecią, po jaskrze i zaćmie, przyczyną ślepoty oraz pierwszą przyczyną utraty wzroku wśród osób starszych.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.