Eurostat: starsi Polacy źle oceniają własne zdrowie
Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Seniora   03 czerwca 2015 13:19

Pod względem oceny stanu zdrowia Polacy są w ogonie Unii Europejskiej. Na naszą odległą lokatę wpłynęły przede wszystkim głosy starszych osób.

W raporcie "Jakość życia - fakty a poglądy" przygotowanym przez Eurostat dotyczącym oceny własnego stanu zdrowia zajęliśmy siódme miejsce od końca wśród 28 unijnych państw. Jesteśmy też w gronie tych krajów, które najgorzej oceniają dostępność do służby zdrowia.  

W dokumencie widać jednoznaczny związek między średnią stopą życia za satysfakcją z kondycji zdrowotnej. Najbardziej zadowoleni są Irlandczycy i Szwedzi. Dobrze lub bardzo dobrze swoje zdrowie oceniło tam kolejno blisko 82 i 81 proc. badanych, którzy ukończyli 16 lat. Najgorzej ocenili swoje zdrowie Łotysze i Litwini (45-46 proc.).

Polska w tym dokumencie wypadła blado - wynika z niego, że subiektywnie dobrym zdrowiem cieszy się niespełna 60 proc. naszych rodaków.  

Na naszą odległą lokatę wpłynęły przede wszystkim głosy starszych Polaków. Jak wyjaśnia Ewa Borek z Fundacji My Pacjenci, to właśnie ok. 65. roku życia jakość opieki zdrowotnej staje się istotna dla poczucia zdrowia i bezpieczeństwa zdrowotnego. Wtedy decyduje ona o niskiej ocenie własnego stanu zdrowia.  

 "Dziennik Gazeta Prawna" zauważą, że choć ocena stanu zdrowia przedstawiona w raporcie jest subiektywna, to najczęściej jest pośrednio powiązana z długością życia. Polacy, analogicznie do oceny stanu zdrowia, znaleźli się w krócej żyjącej części mieszkańców Europy.   

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.