Facebook chce pomóc niedowidzącym rozpoznawać obrazkiPAP/Rynek Seniora - 20 grudnia 2017 10:36


Facebook pomoże osobom niedowidzącym postrzeganie obrazów zamieszczanych w serwisie. W tym celu pracuje nad usprawnieniem algorytmów sztucznej inteligencji, które tworzą automatycznie opisy treści obrazków umieszczanych w serwisie.

Za rozpoznawanie tego, co znajduje się na obrazkach zamieszczanych w serwisie Facebook, odpowiedzialne są te same algorytmy sztucznej inteligencji, które wykorzystywane są do rozpoznawania twarzy.

Nowe funkcje algorytmów rozpoznawania twarzy, które pozwalają na zidentyfikowanie konkretnych osób na zdjęciach nawet, gdy nie są na nich oznaczone, to niejedyna innowacja, nad którą pracuje ostatnio Facebook.

Firma Marka Zuckerberga rozwija również technologię pozwalającą na identyfikację tekstu znajdującego się na obrazkach, na przykład na memach, w taki sposób, aby osoby niewidome mogły zapoznać się z treścią komunikatu za pomocą przełożenia grafiki na tekst, który następnie odczytywany jest przez syntezator mowy. Technologia póki co jest w powijakach, a według szefa zespołu Facebooka zajmującego się udogodnieniami dla niepełnosprawnych - Jeffa Wielanda, nawet małe błędy w dokładności jej działania mogą doprowadzić do katastrofy.

Zdaniem jednej z wolontariuszek, które pracują z Facebookiem przy rozwoju nowych technologii przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych Janni Lehrer-Stein, nowe możliwości sztucznej inteligencji pozwolą jej czerpać więcej przyjemności z użytkowania serwisu. Dzięki nim niewidoma od 46 roku życia Lehrer-Stein będzie na przykład mogła poznać treść zdjęć z zakończenia szkoły swojej córki; oprogramowanie przekładające tekst na mowę nie tylko rozpozna osoby znajdujące się na zdjęciach, ale także opowie o szczegółach na fotografii.

- Technologia ta daje mi na tyle dużo informacji, że mogę zaangażować się w życie rodzinne i ważne momenty uchwycone na zdjęciach nawet, jeśli ich nie widzę - powiedziała Lehrer-Stein.