
Czy choroba Alzheimera jest śmiertelna? Czy zapadają na nią tylko osoby starsze? To tylko niektóre mity nt. choroby, które mają niewiele wspólnego z rzeczywistością.
Zdecydowana większość osób zapytana o chorobę Alzheimera odpowiada, że to nieuleczalna choroba osób w podeszłym wieku, powodująca agresję i kłopoty z pamięcią - zauważa serwis. kobiety.pl.
Najczęściej powtarzaną opinią na temat choroby jest ta dotycząca wieku osób na nią zapadających. Prawdą jest, że choroba ta dotyka najczęściej osoby po 65 r.ż. (odsetek zachorowań wzrasta wraz z wiekiem), nie oznacza to jednak, że zachorować nie mogą młodsze osoby. Około 5 proc. wszystkich przypadków z alzheimerem to osoby w przedziale wiekowym 30-50 lat.
Choroby Alzheimera nie da się niestety wyleczyć. Istnieje jednak możliwość łagodzenia jej objawów. Odpowiednio dobrana terapia farmakologiczna pozwala zredukować zaburzenia pamięci, zaburzenia nastroju czy kłopoty ze snem.
Bardzo często powtarzaną opinią jest to, że choroba Alzheimera prowadzi do śmierci. Alzheimer "sam w sobie" nie jest śmiertelny. Uważać jednak musimy na jego objawy i daleko idące skutki. Zdarzyć się bowiem może, że chora osoba wyjdzie z domu i nie będzie w stanie samodzielnie wrócić. Chorzy mają problemy z logicznym myśleniem, przez co często mogą prowokować niebezpieczne sytuacje.
Czy chorzy na Alzheimera stają się agresywni? Choroba może prowadzić do zmian zachowania i osobowości, ale nie zawsze przejawiają się one agresją. Mogą to być np. często powtarzające się czynności, niepokój czy podejrzliwość chorych osób.
Więcej: www.kobiety.pl
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych