Festiwal KultURO: muzyką chcą zachęcić do badań urologicznych

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   21 września 2017 11:37


Festiwal KultURO: muzyką chcą zachęcić do badań urologicznych Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Trzecia edycja Festiwalu KultURO rozpoczyna się w piątek (22 września) w Krakowie. Wydarzenie, którego celem jest zachęcanie - poprzez sztukę - do profilaktyki medycznej związanej z chorobami urologicznymi, potrwa do piątku 29 września.

Krakowskie wydarzenie zainauguruje tegoroczny Międzynarodowy Tydzień Urologii; imprezę wspierają najważniejsze instytucje urologiczne w Polsce i na świecie.

- Festiwal KultURO ratuje życie, bo przyciągając ludzi na koncerty, w których sami występujemy, jednocześnie zachęca ich do podjęcia trudnych tematów tabu oraz do tego aby zechcieli się zdiagnozować i poddali się wstydliwym badaniom - powiedział prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego - prof. Piotr Chłosta z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W dniach 25-29 września, w ramach Dni Otwartych Katedry i Kliniki Urologii UJ w Krakowie, na pacjentów czekają bezpłatne badania. W 2016 roku, podczas drugiej edycji festiwalu, w podobnej akcji - jednego dnia udało się przebadać niemal 100 osób, a w samym Krakowie u 15 z nich zdiagnozowano zmiany onkologiczne.

- Cały czas za mało mówi się o pozytywnym postępie w leczeniu raka i o tym, że dzisiaj nawet w przypadku schorzeń urologicznych, ogromny odsetek chorych ma szanse na całkowite wyleczenie - powiedział podczas konferencji prasowej wiceprezydent Krakowa - Andrzej Kulig.

Gospodarzem festiwalu jest zespół "EndoPower i Przyjaciele", w którym grają profesorowie urologii. Największy koncert odbędzie się 22 września w Muzeum Inżynierii Miejskiej przy ul. Św. Wawrzyńca, w Krakowie; zagrają w nim także profesjonalni muzycy m.in. Olek Klepacz i Janusz Grzywacz - założyciel zespołu Laboratorium.

- Udział naszego zespołu - EndoPower - w tym festiwalu, to wynik wspólnych przemyśleń, dotyczących sposobu dotarcia do nowego pokolenia potencjalnych pacjentów. Dzisiaj musimy mówić do ludzi innym językiem, w niekonwencjonalny sposób, za pomocą innych komunikatorów i środków wyrazu, a jednym z nich jest właśnie muzyka. W przeciwieństwie do leków - muzyki i ruchu nie da się przedawkować - powiedział prof. Marcin Słojewski, kierownik katedry Urologii Uniwersytetu w Szczecinie.

22 września w ramach III Jagiellońskiego Dnia Urologii, Geriatrii i Medycyny Rodzinnej, najlepsi naukowcy odpowiadający za te trzy odrębne specjalizacje, poprowadzą wspólne wykłady skierowane zarówno do lekarzy jak i pacjentów. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Krakowa - Jacek Majchrowski. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR