
Trzecia edycja Festiwalu KultURO rozpoczyna się w piątek (22 września) w Krakowie. Wydarzenie, którego celem jest zachęcanie - poprzez sztukę - do profilaktyki medycznej związanej z chorobami urologicznymi, potrwa do piątku 29 września.
Krakowskie wydarzenie zainauguruje tegoroczny Międzynarodowy Tydzień Urologii; imprezę wspierają najważniejsze instytucje urologiczne w Polsce i na świecie.
- Festiwal KultURO ratuje życie, bo przyciągając ludzi na koncerty, w których sami występujemy, jednocześnie zachęca ich do podjęcia trudnych tematów tabu oraz do tego aby zechcieli się zdiagnozować i poddali się wstydliwym badaniom - powiedział prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego - prof. Piotr Chłosta z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
W dniach 25-29 września, w ramach Dni Otwartych Katedry i Kliniki Urologii UJ w Krakowie, na pacjentów czekają bezpłatne badania. W 2016 roku, podczas drugiej edycji festiwalu, w podobnej akcji - jednego dnia udało się przebadać niemal 100 osób, a w samym Krakowie u 15 z nich zdiagnozowano zmiany onkologiczne.
- Cały czas za mało mówi się o pozytywnym postępie w leczeniu raka i o tym, że dzisiaj nawet w przypadku schorzeń urologicznych, ogromny odsetek chorych ma szanse na całkowite wyleczenie - powiedział podczas konferencji prasowej wiceprezydent Krakowa - Andrzej Kulig.
Gospodarzem festiwalu jest zespół "EndoPower i Przyjaciele", w którym grają profesorowie urologii. Największy koncert odbędzie się 22 września w Muzeum Inżynierii Miejskiej przy ul. Św. Wawrzyńca, w Krakowie; zagrają w nim także profesjonalni muzycy m.in. Olek Klepacz i Janusz Grzywacz - założyciel zespołu Laboratorium.
- Udział naszego zespołu - EndoPower - w tym festiwalu, to wynik wspólnych przemyśleń, dotyczących sposobu dotarcia do nowego pokolenia potencjalnych pacjentów. Dzisiaj musimy mówić do ludzi innym językiem, w niekonwencjonalny sposób, za pomocą innych komunikatorów i środków wyrazu, a jednym z nich jest właśnie muzyka. W przeciwieństwie do leków - muzyki i ruchu nie da się przedawkować - powiedział prof. Marcin Słojewski, kierownik katedry Urologii Uniwersytetu w Szczecinie.
22 września w ramach III Jagiellońskiego Dnia Urologii, Geriatrii i Medycyny Rodzinnej, najlepsi naukowcy odpowiadający za te trzy odrębne specjalizacje, poprowadzą wspólne wykłady skierowane zarówno do lekarzy jak i pacjentów. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Krakowa - Jacek Majchrowski.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych