Fizjoterapeuci coraz bardziej potrzebni, konieczna też regulacja zawodu

ZDROWIE

Autor: KL, Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora   25 sierpnia 2015 11:34


Fizjoterapeuci coraz bardziej potrzebni, konieczna też regulacja zawodu

10 mln Polaków korzysta z ich usług fizjoterapeutów, a nikt nie sprawdza ich kwalifikacji. Regulacji ustawowych zawodu domagają się sami przedstawiciele tej profesji, bo chcą oczyścić środowisko z niekompetentnych "specjalistów".  

Na łamach Gazety Wyborczej dr Agnieszka Stępień z zarządu stowarzyszenia Fizjoterapia Polska przekonuje, że to sami fizjoterapeuci chcą kontroli jakości ich pracy. 

Stępień zaznacza, że określanie tego zawód jako paramedyczny to próba poniżenia fizjoterapeutów. Tym bardziej, że  nikt nie zaprzeczy, że fizjoterapia jest częścią medycyny. Zwraca jednak uwagę, że  konieczne jest zaktualizowanie, a w wielu przypadkach dopiero opracowanie standardów fizjoterapii w różnych chorobach. Dziś np. niewielu jest fizjoterapeutów wiedzących, jak usprawniać pacjentów cierpiących na rzadkie choroby lub po rzadko wykonywanych operacjach. 

Konieczne jest też kompleksowe uregulowanie tego zawodu, na co fizjoterapeuci czekają od dekady.

Ten zawód formalnie nie istnieje
Jarosław Kiljańczyk, fizjoterapeuta z SZPZLO Warszawa- Targówek, wykładowca Społecznej Akademii Nauk w Warszawie w rozmowie z Rynkiem Seniora zwraca uwagę, że fizjoterapeuci są obecnie najliczniejszą grupą medyczną w Polsce bez ustawy o zawodzie.

- Formalnie zawód ten nie istnieje, a to sprawia, że system ochrony zdrowia pomija go. W wielu podmiotach leczniczych tacy specjaliści nie mogą decydować o sposobie prowadzenia terapii i zmuszeni są wykonywać zalecenia lekarzy, którzy nie zawsze znają współczesne metody fizjoterapii - podkreśla.

- Może to prowadzić do sytuacji, w których zalecenia lekarza i fizjoterapeuty są wzajemnie sprzeczne - podkreśla Kiljańczyk.

Zapotrzebowanie rośnie
W jego opinii na prawnym uregulowaniu zawodu skorzystają też pacjenci. Obecnie chory, zanim trafi do fizjoterapeuty, musi przejść przez gabinet m.in. lekarza rodzinnego, ortopedy, lekarza rehabilitacji. - Zazwyczaj trwa to długie miesiące i często, gdy pacjent jest już u fizjoterapeuty schorzenie jest w tak zaawansowanym stadium, że proces leczenia musi być wydłużony, a niekiedy skuteczną pomoc jest po prostu za późno - tłumaczy fizjoterapeuta.

Jarosław Klijańczyk podkreśla, że ustawa o zawodzie fizjoterapeuty konieczna jest właśnie po to, by fizjoterapeuci w końcu zostali uznani jako samodzielny zawód medyczny.

- To zawód bardzo potrzebny, bo zapotrzebowanie na te świadczenia dynamicznie rosną w związku ze starzeniem się społeczeństwa. Brak regulacji w tej kwestii, tym samym brak kontroli nad profesją doprowadziły do namnożenia w kraju pseudo „gabinetów fizjoterapeutycznych", w których chorzy narażani są na utratę zdrowia - tłumaczy.

Dodaje, że wraz z przyjęciem ustawy planuje się powołanie rejestru specjalistów, który pozwoli wyeliminować z środowiska osoby podszywające się pod fizjoterapeutów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.