Fizjoterapeuci z większymi uprawnieniami. To dobrze czy źle?

ZDROWIE

Autor: naszemiasto.pl/Rynek Seniora   06 czerwca 2016 11:32


Fizjoterapeuci z większymi uprawnieniami. To dobrze czy źle? Nowa ustawa o zawodzie fizjoterapeuty dała wszystkim fizjoterapeutom z tytułem magistra możliwość udzielania porad. Fot. Flattr/Flickr.com (CC BY-SA 2.0)

31 maja ustawa o zawodzie fizjoterapeuty zdefiniowała fizjoterapię jako niezależny zawód medyczny, a samym fachowcom dała zielone światło do przeprowadzania badań sprawności pacjenta i ustalania, jakiej terapii potrzebuje. Ten punkt budzi najwięcej sprzeciwu ze strony lekarzy rehabilitacji oraz części parlamentarzystów - zauważa serwis naszemiasto.pl.

Jak wyjaśnia Dariusz Fielek, kierownik Zakładu Rehabilitacji Leczniczej w "Solanki" Uzdrowisko Inowrocław, do tej pory porad fizjoterapeutycznych mogli udzielać fizjoterapeuci, ale tylko ci, którzy mają drugi stopień specjalizacji.

Po wejściu w życie nowych przepisów wszyscy na poziomie magistra będą mieli takie uprawnienia - będą mogli przeprowadzić badania sprawności pacjenta i określić dalszą terapię. To oznacza, że pacjent będzie mógł udać się do fizjoterapeuty bez skierowania od lekarza. 

Dariusz Fielek twierdzi, że fizjoterapeuci nie chcą diagnozować, bo od tego są lekarze, a jedynie zamierzają wykonywać diagnostykę funkcjonalną, opierając się na badaniach i wsparciu lekarza. 

Jak przekonują inni fizjoterapeuci, ich większe uprawnienia pozwolą pacjentom szybciej otrzymać potrzebną pomoc i skrócą czas oczekiwania na wizytę. Katarzyna Nawrocka, fizjoterapeutka z Inowrocławia podkreśla, że pacjent, który wymaga zaopatrzenia np. w kule czy ortezy, nie będzie musiał już iść do ortopedy, aby ten zlecił mu zakup takiego sprzętu - dzięki nowej ustawie zakup będzie mógł zlecić fizjoterapeuta z wyższym wykształceniem.

Takim uprawnieniom fizjoterapeutów sprzeciwiają się lekarze rehabilitacji oraz część parlamentarzystów. Twierdzą, że ustawa jest sprzeczna z polskim prawem i zagraża zdrowiu i życiu pacjenta.

Fizjoterapeuci to trzecia największa medyczna zawodowa grupa w Polsce - liczy blisko 70 tys. osób.

Więcej: www.naszemiasto.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.