Forum Rynku Seniora: interniści powinni się szkolić wspólnie z geriatrami
Autor: WOK/Rynek Zdrowia   18 czerwca 2015 12:52

Specjaliści chorób wewnętrznych leczą w Polsce rocznie ok. 1,2 mln pacjentów, wśród których aż połowa to osoby w wieku powyżej 65. roku życia - podkreślał w trakcie I Forum Rynku Seniora (Warszawa, 18 czerwca 2015 r.) prof. Jacek Imiela, konsultant krajowy w dziedzinie chorób wewnętrznych.

Co więcej, w opinii prof. Imieli w naszym kraju chorych w podeszłym wieku leczą najczęściej właśnie interniści. Wynika to między innymi z faktu, że w Polsce brakuje geriatrów. Nie jest to jednak jedyna przyczyna tego stanu rzeczy.

- Bez wątpienia interniści są dobrze przygotowani do leczenia seniorów. W zasadzie lekarze wielu specjalności, np. chirurdzy, pod części są także geriatrami, trafiają do nich bowiem coraz starsi pacjenci - tłumaczył konsultant krajowy. - Musimy m.in. zmierzyć się z wielochorobowością oraz wielololekowością w przypadku tych osób.

Profesor przypomniał, że zgodnie z badaniami międzynarodowymi, u 50 proc. pacjentów po ukończeniu 65. roku życia występują co najmniej dwie choroby, natomiast ok. 25 proc. z nich przyjmuje po kilka leków stosowanych w chorobach przewlekłych.

W opinii prof. Imieli jest kilka sposobów na poprawę sytuacji kadrowej w geriatrii oraz - konieczne ze względów demograficznych - zwiększenie liczby specjalistów zajmujących się seniorami cierpiącymi na różne jednostki chorobowe, a tym samym ułatwienie chorym dostępu do tego rodzaju świadczeń.

- Należy m.in. poszerzyć edukację internistów o wiedzę z zakresu geriatrii. Konieczne wydaje się też znaczne skrócenie ścieżki kształcenia - internista z pięcioletnim doświadczeniem w tej specjalizacji powinien w ciągu roku zrobić specjalizację z geriatrii. Niezbędne są także wspólne szkolenia oraz konferencje internistów i geriatrów - wyliczał prof. Imiela.

Dodał: - Kolejnym ważnym elementem tej opieki są konsultanci geriatryczni w szpitalach. Istnieje też potrzeba tworzenia oddziałów internistycznych z pododdziałami geriatrycznymi. Uważam natomiast, że błędem jest uruchamianie oddziałów geriatrycznych w miejsce internistycznych.

- Oczywiście wyższa niż obecnie powinna być wycena procedur w internie i geriatrii. Z drugiej strony coraz większa liczba starszych pacjentów wymaga odpowiedniego podejścia lekarzy do tej grupy chorych - leczenia całościowego, kierowania na rehabilitację, opiekę paliatywną, długoterminową czy socjalną - zaznaczył prof. Imiela.

Organizatorem I Forum Rynku Seniora jest wydawca i redakcje portalu rynekseniora.pl oraz miesięcznika i portalu Rynek Zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.