Fundacja WOŚP przeznaczyła 46 mln zł na polską geriatrię
Autor: WOŚP/Rynek Seniora   02 października 2015 16:05

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w latach 2013-2015 wydała na zakupy dla geriatrii blisko 46 mln zł. Finał WOŚP także w jakiejś części poświęcony będzie wsparciu geriatrii.

1 października, od 1990 roku obchodzony jest ustanowiony przez ONZ Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. To szczególne święto, także dla Fundacji WOŚP, która od 2013 roku niezmiennie wspiera geriatrię - dziedzinę medycyny, o której wcześniej kompletnie zapomniano.

- Ponad 3 lata temu użyliśmy słowa „geriatria” i było to moment, kiedy trzeba było Polakom przypominać, co to w ogóle znaczy - mówi Jurek Owsiak, prezes zarządu WOŚP. - Tłumaczyliśmy, że istnieje taka dziedzina medycyny i że w całej Europie się w nią dużo inwestuje. W Polsce wówczas była to biała plama, a nieliczne oddziały geriatryczne wyglądały bardziej jak magazyny złomu, niż jak nowoczesne jednostki medyczne.

Fundacja WOŚP w 2013 roku rozpoczęła planowe, systemowe wsparcie geriatrii. W pierwszej kolejności podjęto się kompletnej wymiany najbardziej podstawowego sprzętu na szpitalnych oddziałach geriatrycznych.

Do placówek trafiły łóżka, materace, aparaty do mierzenia ciśnienia, kardiomonitory, inhalatory, ssaki i setki innych, bardzo podstawowych urządzeń. Fundacja zainwestowała też w zaawansowany sprzęt diagnostyczny (ultrasonografy, aparaty EKG, densytometry) oraz w nowoczesne urządzenia, które zdecydowanie polepszyły komfort pacjentów oraz warunki pracy personelu medycznego. Na oddziały trafiły więc fotele kąpielowe, podnośniki, czy cała gama urządzeń rehabilitacyjnych – rotory, pionizatory czy tzw. PUR-y służące do codziennej rehabilitacji przy łóżku pacjenta.

- Najpierw dokładnie zlokalizowaliśmy te kilkadziesiąt funkcjonujących w Polsce oddziałów, zbadaliśmy ich potrzeby, a następnie całkowicie zmieniliśmy standard ich wyposażenia - z dumą podkreśla Lidia Niedźwiedzka-Owsiak, dyrektor ds. medycznych WOŚP.

 - Widzieliśmy na własne oczy, jak zakupione przez WOŚP urządzenia zastępowały sprzęt całkowicie wyeksploatowany, często kilkudziesięcioletni, który na geriatrię trafiał po wycofaniu z innych oddziałów, bo tam nie nadawał się do pracy. Przedstawiciele firm dostarczających nowy sprzęt opowiadali o tym, że łóżka, które wycofywano z geriatrii, dosłownie rozpadały się im w rękach.  To, w jakim stanie była ta dziedzina medyny jeszcze trzy lata temu, wołało o pomstę do nieba!

Po oddziałach geriatrycznych przyszła kolej na przyszpitalne Zakłady Opiekuńczo-Lecznicze. W ciągu minionych dwóch lat to właśnie te placówki przede wszystkim korzystały ze wsparcia Orkiestry.

- To nie tak, że zapominamy o oddziałach geriatrycznych, tylko ich już po prostu więcej nie ma. Zawsze jesteśmy w pogotowiu, kiedy gdzieś w Polsce otwiera się nowy, czy rozbudowuje funkcjonujący oddział - w takim przypadku natychmiast deklarujemy wsparcie w wyposażeniu, jak to miało miejsce chociażby ostatnio w Skierniewicach, ale i w kilku innych miejscach w Polsce. Z tym, że nowych łóżek geriatrycznych przybywa bardzo powoli, oddziałów cały czas jest jak na lekarstwo, potrzeby są ogromne - mówi Jurek Owsiak

- Cały czas katastrofą jest ilość lekarzy geriatrów. Dziś mówi się o ponad 300 lekarzach z tą specjalnością - to zdecydowanie za mało! Od pierwszego „geriatrycznego” Finału dobijamy się do ministra zdrowia, aby uruchomiona została tzw. krótka ścieżka szkolenia w tej specjalizacji. To dobijanie się trwa już trzy lata i dopiero teraz padają pierwsze deklaracje, że to się istotnie ziści. Bardzo nas to cieszy, chociaż te 3 lata doświadczeń za nami i można było zrobić to wcześniej - podkreśla „dyrygent” WOŚP.

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w latach 2013-2015 wydała na zakupy dla geriatrii blisko 46 mln zł. Zakupiono 5829 urządzeń medycznych, które trafiły w sumie do ponad 150 ośrodków na terenie całej Polski. Zbliżający się 24. Finał WOŚP także w jakiejś części poświęcony będzie wsparciu geriatrii.

- Zdecydowanie coś się ruszyło. Politycy, ministrowie zdrowia, specjaliści zaczęli mówić o geriatrii, stał się to ważny społecznie temat. Czujemy, że to w znacznej mierze nasza zasługa - mówi Lidia Niedźwiedzka-Owsiak.

- Wiemy jednak, że na tym polu zaniedbania są tak ogromne, że przed nami jeszcze lata pracy, by zniwelować przepaść jaka oddziela nas od wielu krajów europejskich. Fundacja na miarę swoich możliwości - będzie więc nadal wspierała godne leczenie osób w podeszłym wieku - dodaje.  

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.