Fundusze unijne na ratunek polskiej geriatrii?
Autor: Polskie Radio, MK/Rynek Seniora   25 czerwca 2015 12:12

Jeżeli chcemy wydłużać wiek emerytalny, mieć pod kontrolą wydatki na ochronę zdrowia, musimy teraz zadbać o osoby pracujące, po to, aby zdrowo się starzały, a równocześnie o seniorów, po to chociażby, aby wydatki na ich leczenie były niższe - powiedziała na antenie Polskiego Radia Aleksandra Kurowska, ekspertka Instytutu Zdrowia i Demokracji.

Kurowska wyjaśniła, że dbanie o dobrą kondycję osób w starszym wieku jest ważne również po to, by osoby, które są aktywne zawodowo nie musiały rezygnować z pracy, by zająć się bliskimi.

Aby to osiągnąć, potrzebny jest sprawnie działający system opieki geriatrycznej. Tymczasem, jak wskazuje np. raport Najwyższa Izba Kontroli, w tej chwili w Polsce praktycznie on nie istnieje.

W raporcie NIK czytamy m.in. że „brakuje geriatrów, a specjalistycznych poradni i oddziałów szpitalnych jest jak na lekarstwo. Główną barierą jest metoda rozliczania świadczeń medycznych przez NFZ, która zakłada finansowanie tylko jednej choroby, choć ludzie starsi z reguły cierpią na kilka schorzeń jednocześnie.”

Jeżeli do tego dołożymy informację o sytuacji demograficznej polskiego społeczeństwa, sytuacja staje się dramatyczna. - Osoby w wieku powyżej 65 roku życia stanowią obecnie ok. 14,7 proc. populacji, a w roku 2035 - wg  szacunków GUS – będzie ich ponad 23 proc. Prognozy wskazują ponadto dodatkowo na wyraźny wzrost liczby osób w późnej starości, czyli po 80 roku życia - czytamy w raporcie.

- Osoby starsze wymagają odpowiedniej opieki medycznej, dostosowanej do ich potrzeb i specyfiki schorzeń. Zwykle chorują na wiele chorób jednocześnie (co najmniej 3-4) i zażywają sporo lekarstw - podkreśla NIK.  

Jak informuje Polskie Radio, nowa perspektywa funduszy unijnych, która obowiązuje do 2020 przewiduje przeznaczenie pokaźnych środków na podnoszenie poziomu życia i zdrowia obywateli w podeszłym wieku. To jeden z powodów, że osobami starszymi zaczyna się interesować tak wiele instytucji.

- Można wręcz mówić o pewnej modzie: powstaje wiele fundacji, jest specjalna komisja sejmowa, zakładane są portale dedykowane osobom starszym. Są też plany zakładania publicznych i niepublicznych oddziałów geriatrycznych - wylicza Aleksandra Kurowska.

I dodaje, że na razie jednak, w przypadku Polski, nie została podana dokładana kwota, która zostanie przeznaczona na cele związane z seniorami.  

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.