Gdańsk szczepi tysiące starszych mieszkańców na grypę. Zobacz, gdzieUM Gdańsk/Rynek Seniora - 05 października 2016 09:32


"Zaszczep się przeciwko grypie, a będziesz cieszył się jesienią życia" - takim hasłem Gdańsk zachęca osoby starsze do profilaktyki grypy. Miasto przygotowało dla seniorów prawie 6 tys. szczepionek.

Program profilaktyczny skierowany jest do mieszkańców po 65 r.ż. Profilaktyka ma na celu zminimalizowanie negatywnych skutków chorób zakaźnych tj. powikłań pogrypowych, powodujących ograniczenie samodzielności z uwagi na długotrwale pogorszony stan zdrowia.

Miasto zachęca do prewencji szczególnie tych seniorów, którzy znajdują się w grupie ryzyka z następującymi chorobami: astma, cukrzyca, niewydolność układu krążenia, oddychania i nerek.

- Szczepienie przeciw grypie jest wpisane na listę w aktualnym Programie Szczepień Ochronnych jako szczepienie zalecane - pisze magistrat.

Dodaje, że daje to prawną możliwość finansowania szczepienia z budżetu miasta, lecz nie nakłada obowiązku na obywateli w zakresie poddania się profilaktyce w takiej formie.

- Ciężar kosztów realizacji programu ponosi wyłącznie Miasto Gdańsk, które nie otrzymuje żadnych środków od Ministerstwa Zdrowia - tłumaczy ratusz.

Program realizowany jest przez Gdańsk od 2006 r.. Podczas zeszłorocznej akcji ze szczepień skorzystało blisko 5 tys. osób 65+. W tym roku zaplanowano szczepionki dla ponad 5,8 tys. seniorów.

W roku bieżącym roku szczepienia realizowane są za pośrednictwem 7 przechodni, w 18 punktach na terenie Gdańska.

Pełna lista punktów, w których można się zaszczepić, znajduje się TUTAJ.