Gen związany z zaburzeniami snu wpływa na ryzyko choroby Alzheimera

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   09 lipca 2018 11:39


Gen związany z zaburzeniami snu wpływa na ryzyko choroby Alzheimera Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Mutacja genetyczna w obrębie genu MTNR1A, kodującego receptor melatoninowy 1A, przyczynia się do zwiększonego ryzyka rozwoju choroby Alzheimera. Ta sama mutacja ma związek z mniejszą zdolnością adaptacji do pracy w trybie zmianowym - informują fińscy naukowcy na łamach pisma "Sleep".

Zaburzenia snu i rytmu okołodobowego są jednym z czynników rozwoju choroby Alzheimera. Z takimi zaburzeniami boryka się część osób, które pracują w trybie zmianowym. To, w jaki sposób organizm znosi pracę na zmiany, uwarunkowane jest częściowo przez czynniki genetyczne - piszą autorzy.

Naukowcy z Uniwersytetu Helsińskiego i Narodowego Instytutu Zdrowia (THL) w Finlandii przeprowadzili badania wśród osób po 75. roku życia, z których część miała zdiagnozowaną chorobę Alzheimera.

Mutacja genu MTNR1A była związana z uszkodzeniami tkanek mózgu stwierdzonych po pośmiertnym pobraniu próbek od pacjentów z chorobą Alzheimera. Testy laboratoryjne wykazały ponadto, że zmniejszona ekspresja genu MTNR1A prowadziła do akumulacji beta amyloidu, białka kluczowego w patogenezie choroby.

Podczas wcześniejszych badań naukowcy stwierdzili, że występowanie tej samej mutacji przekładało się na większą podatność na wyczerpanie u osób pracujących w trybie zmianowym.

- Odkrycie wspólnego genu ryzyka dla wyczerpania związanego pracą na zmiany i choroby Alzheimera nie oznacza bezpośrednio, że praca w trybie zmianowym prowadzi do rozwoju alzheimera. Kombinacja predyspozycji genetycznych i trybu życia związanego z zakłóceniami rytmu okołodobowego może jednak zwiększać ryzyko rozwoju choroby. Inną możliwą interpretacją tej zależności jest to, że zmiany w mózgu związane z chorobą Alzheimera zmniejszają zdolność adaptacji do pracy w trybie zmianowym już na dekady przed wystąpieniem objawów klinicznych - komentuje dr Sonja Sulkava, współautorka badań.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR