Geny czy styl życia? Co ma większy wpływ na długość naszego życia?

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   16 października 2017 12:04


Geny czy styl życia? Co ma większy wpływ na długość naszego życia? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Długość życia w 20 proc. może zależeć od genów, jakie odziedziczyliśmy, ale na razie udało się poznać zaledwie 1 proc. z nich - twierdzi dr Peter Joshi z uniwersytetu w Edynburgu na łamach "Nature Communications".

Szkocki specjalista przyznaje, że o długości naszego życia decyduje przede wszystkim styl życia. Wylicza on, że wypalanie jednej paczki papierosów dziennie przez wiele lat może skrócić życie o siedem lat, o ile wcześniej nie zabije nas rak płuca, jeden z najbardziej śmiertelnych nowotworów.

Utratę dwóch miesięcy życie może spowodować każdy kilogram nadwagi, jednocześnie każdy rok edukacji może wydłużyć życie o 11 miesięcy. Lepsze wykształcenie sprawia, że bardziej dbamy o zdrowie, a to przekłada się na dłuższe życie. Z wielu badań wynika, że absolwenci uczelni żyją zwykle dłużej niż osoby z wykształceniem podstawowym.

Nie ma jednak wątpliwości, że podatność na choroby i długość życia zależy również od naszych genów. Dr Peter Joshi ocenia, że decydują one w 20 proc. o tym, jak długo możemy żyć.

Specjalista wraz ze swym zespołem z Usher Institute przeanalizował DNA ponad 600 tys. osób. Wyszukiwał geny wpływające na działanie organizmu, jak i te, które predysponują do niekorzystnych zachowań, np. zwiększają apetyt albo sprzyjają odkładaniu się tkanki tłuszczowej.

Badacze doszli do wniosku, że osoby z mutacją zwiększającą poziom cholesterolu we krwi tracą średnio 8 miesięcy życia, zaburzenie w genie APOE, zwiększające ryzyko choroby Alzheimera, skraca życie o 11 miesięcy. Jednocześnie gen wpływający na sprawne działanie układu immunologicznego może średnio wydłużyć życie o 7 miesięcy.

Niektóre choroby znacznie skracają życie. Na przykład osoby cierpiące na neurodegeneracyjną chorobę Huntingtona wywołaną mutacją jednego genu, żyją zwykle 30-40 lat. Są to jednak rzadkie schorzenia. Choroba Huntingtona powodująca stopniową destrukcję układu nerwowego, występuje w Polsce u jednej osoby na 15 tys. mieszkańców.

- Geny wpływają na długość naszego życia, jednak jeszcze większy wpływ na to, jak długo będziemy żyli ma styl życia - podkreśla w wypowiedzi dla BBC News dr Joshi.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR