Geriatria "narodowa”: ten pomysł to szansa na systemową zmianę?

ZDROWIE

Autor: DK/Rynek Seniora   16 stycznia 2015 06:10


Geriatria "narodowa”: ten pomysł to szansa na systemową zmianę?

Paradoksalnie mamy "nadprodukcję” geriatrów, dla których nie ma miejsc pracy i nie pracują potem w swojej specjalizacji - wskazywali eksperci podczas 13. posiedzenia sejmowej Komisji Polityki Senioralnej, zatytułowanego "Wyzwania współczesnej geriatrii i gerontologii w Polsce”.

Michał Szczerba, przewodniczący komisji, przypominał twarde fakty i liczby: prognozowany wzrost z 5 do 8 mln osób w wieku 65+ do 2035 roku, ubytek w tym samym czasie na rynku pracy 2 mln osób w wieku produkcyjnym.

- Dlatego nie interesują nas działania fasadowe i wizerunkowe, lecz rozwiązania systemowe, które w geriatrii i gerontologii są potrzebne – podkreślał.

Jego zdaniem potrzebne jest m.in. wypracowanie odpowiednich standardów medycznych i właściwa wycena świadczeń. Podkreślał, że wszystkie działania muszą mieć charakter kompleksowy.

- Do starości musimy się wszyscy przygotować: społeczeństwo, rząd, samorząd, system ochrony zdrowia. Ale pamiętajmy, że starzenie nie jest chorobą, ale naturalnym etapem w życiu człowieka – dodawał.

Na komisji stanowisko Ministerstwa Zdrowia prezentował podsekretarz stanu Igor Radziewicz-Winnicki.

Zapobiegać, nie naprawiać
Jak podkreślał, obszar dot. ochrony zdrowia osób starszych jest identyfikowany w ministerstwie jako jedno z największych wyzwań.

- Dlatego podejmujemy coraz więcej działań o charakterze profilaktycznym, szczególnie wobec ludzi w wieku przedemerytalnym, żeby już zawczasu zwiększyć ich kapitał zdrowotny. Olbrzymim wyzwaniem oprócz medycyny naprawczej jest też edukacja zdrowotna – mówił.

Z punktu widzenia systemu ochrony zdrowia na pierwszy plan wysuwa się konieczność dostosowania go do zachodzących zmian społecznych i demograficznych.

Jak wskazywał wiceminister Radziewicz-Winnicki, potrzebna jest większa dostępność do poradnictwa geriatrycznego, możliwie najbliżej miejsca zamieszkania, a także większa dostępność do świadczeń opieki długoterminowej.

Zaznaczał, że intencją resortu jest też rozwiązanie problemów kadrowych w tym obszarze ochrony zdrowia. Pomoże w tym więcej miejsc szkoleniowych dla przyszłych geriatrów oraz uproszczona ścieżka uzyskiwania specjalizacji z geriatrii dla internistów.

- Proces dostosowywania naszego systemu ochrony zdrowia do problemów starzejącego się społeczeństwa już się zaczął i będzie trwał wiele lat – podsumował.

Instytut rozwiąże problemy?
Ma temu pomóc planowane powołanie Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji na bazie stołecznego Instytutu Reumatologii im. prof. Eleonory Reicher.

Zmianę uzasadniono brakiem instytutu badawczego prowadzącego kompleksowe badania i terapię w dziedzinie geriatrii, pomimo rosnących potrzeb i wyzwań związanych z opieką nad osobami starszymi.

Piotr Bednarski, dyrektor Instytutu Reumatologii w Warszawie, podkreślał, że instytut, którym kieruje, ma wieloletnie doświadczenie, doskonałą kadrę i nowoczesne zaplecze. Gwarantuje to, jak mówił, że zadanie powierzone przez ministra zdrowia będzie "dobrze zrobione".

Jak podkreślił, rozszerzenie działalności nie odbędzie się w najmniejszym stopniu kosztem pacjentów, lekarzy i pracowników, bo działalność bieżąca jest cały czas rozwijana.

- To pozwoli na utrzymanie, poszerzenie i rozwój tego, co teraz robimy. Nowe zadania nie są łatwe. To będzie proces długofalowy, wieloletni, wymagający współpracy wielu specjalistów – mówił na komisji.

Jak dodawał, ma nadzieję, że idea ta, czyli opracowanie systemowych rozwiązań w dziedzinie geriatrii i gerontologii, pozwoli skupić w instytucie wszystkich najlepszych specjalistów w Polsce.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.