Geriatria w Instytucie Reumatologii - projekt pod obrady rządu

ZDROWIE

Autor: PWX/Rynek Seniora   20 lutego 2015 14:33


Geriatria w Instytucie Reumatologii - projekt pod obrady rządu

Wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki wystąpił z prośbą o umieszczenie w porządku obrad najbliższego posiedzenia Komitetu Rady Ministrów dyskusji nad projektem rozporządzenia Rady Ministrów ws. reorganizacji Instytutu Reumatologii.

Projekt ma na celu reorganizację Instytutu Reumatologii polegającą na rozszerzeniu działalności Instytutu o geriatrię i dziedziny pokrewne oraz zmianę dotychczasowej nazwy na Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji.

Minister proponuje, aby projektowane rozporządzenie weszło w życie 15 kwietnia br.

Projekt został poddany konsultacjom społecznym i uzgodnieniom.

W załączonym dokumencie Ministerstwo Zdrowia odnosi się też do zgłaszanych uwag. Za bezprzedmiotową uwagę uznało m.in. obawy wyrażane przez Rzecznika Praw Pacjenta, że powołanie nowych oddziałów czy klinik za zakresu geriatrii i gerontologii może odbyć się kosztem zmniejszenia dostępności pacjentów do świadczeń z zakresu ortopedii, reumatologii, rehabilitacji.

W opinii MZ dotychczasowa działalność Instytutu Reumatologii nie ulegnie zmianie.Projekt nie przewiduje ograniczenia aktualnie prowadzonej działalności Instytutu a reorganizacja nie będzie miała wpływu na dostęp pacjentów do świadczeń z zakresu reumatologii, rehabilitacji, ortopedii i traumatologii narządu ruchu.

Za uwagi nieuwzględnione, jako niezgodne z intencją projektodawcy MZ uznało też m.in. wyrażoną przez przez konsultanta krajowego w dz. reumatologii sugestię i niezależnie także przez Naczelną Radę Lekarską, by nazwa nowego instytutu najpierw wymieniała reumatologię, potem geriatrię.

Ministerstwo uwzględniło dwie zasadnicze uwagi prof. Witolda Tłustochowicza, konsultanta krajowego w dziedzinie reumatologii. Do jednego z przepisów dodano zapis, z którego wynika wprost, że określanie wytycznych i rekomendacji przez Instytut dotyczących procesu leczenia oraz uwarunkowań medycznych aktywizacji zawodowej i społecznej osób starszych odnosi się również do chorych reumatycznie.

Na prośbę konsultanta w dz. reumatologii w uzasadnieniu dodano informację, że nowi specjaliści w dziedzinie ortopedii i traumatologii zostaną zatrudnieni w Instytucie bez konieczności zwalniania obecnych specjalistów, bowiem dotychczasowa działalność Instytutu nie ulegnie zmianie.

Pełna treść projektu rozporządzenia oraz zestawienie uwag uwzględnionych i nieuwzględnionych przez Ministerstwo Zdrowia: kliknij (poczekaj na załadowanie pliku).

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.