Geriatria z reumatologią w jednym instytucie. Czy to się uda?

ZDROWIE

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora   02 marca 2015 14:14


Geriatria z reumatologią w jednym instytucie. Czy to się uda? Fot. archiwum

Specjaliści alarmują, że w Instytucie Reumatologii przy ul. Spartańskiej w Warszawie nie ma zaplecza, by kompleksowo leczyć starszych ludzi. Tam właśnie ma powstać Narodowy Instytut Geriatrii.

Nie ma wątpliwości, że takie miejsce jest potrzebne, bo społeczeństwo się starzeje, a brakuje miejsc, w których osoby starsze byłyby leczone kompleksowo. W Warszawie jest tylko 20 łóżek na dwóch oddziałach geriatrycznych przy ul. Lindleya i Czerniakowskiej.

Starsi pacjenci trafiają więc zwykle na oddziały internistyczne, a te pękają w szwach. Poza tym lekarze nie oceniają tam stanu chorych całościowo. Geriatrzy to interniści, którzy dodatkowo kształcą się z neurologii, psychiatrii i rehabilitacji.

Instytut Geriatrii ma powstać w I kwartale tego roku. Wciąż jednak nie ma planu, jak ma działać. W Instytucie Reumatologii przy Spartańskiej nie ma wolnej przestrzeni, choć dyrekcja twierdzi, że ją znajdzie. Wiadomo też, że istniejący od 53 lat szpital ma dostać ok. 20 mln zł na remont i wyposażenie oddziału geriatrycznego.

Obawy ma Małgorzata Mossakowska z Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego, która podkreśla, że szpital przy Spartańskiej nie ma zaplecza, by zajmować się osobami starszymi, które cierpią na wiele chorób i potrzebują konsultacji kilku specjalistów. Do ich leczenia potrzebne są też sale operacyjne, oddział intensywnej terapii i oddziały zabiegowe.

Z kolei prof. Katarzyna Wieczorkowska-Tobis, konsultant krajowy ds. geriatrii, uważa że lepiej, by powstała niezależna jednostka, bo nie chodzi tylko o to, by gdzieś wstawić łóżka geriatryczne. Ze względów demograficznych trzeba się zająć starością szerzej: od strony klinicznej, społecznej i biologicznej.

Więcej: warszawa.gazeta.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.