Geriatrzy: nie leczymy starości - przywracamy seniorom względną sprawność

ZDROWIE

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora   01 października 2015 08:50


Geriatrzy: nie leczymy starości - przywracamy seniorom względną sprawność Szpital Geriatryczny w Katowicach posiada m.in. własną salę gimnastyczną. Fot. PTWP

Od 54 lat w Szopienicach, jednej z dzielnic Katowic działa jedyny w Polsce szpital geriatryczny. Pracujący tu lekarze podkreślają, że nie leczą starości, czyniąc człowieka na powrót młodym. Ich rola polega na przywróceniu mu względnej sprawności. Żeby osiągnąć cel, trzeba starszym ludziom stworzyć odpowiednie warunki.

Specyfika leczenia starszych osób polega m.in. na tym, sporo z nich cierpi na wiele chorób na raz - statystyczny 70-latek ma ich trzy. To choroby przewlekłe, jak nadciśnienie czy miażdżyca. Każdy lekarz, u którego się taki człowiek leczy, przepisuje mu leki. W efekcie chory bierze ich zbyt wiele, a to daje skutki uboczne: otępienie, pozorne objawy parkinsonizmu.

Zadanie geriatrów to odrzucenie niepotrzebnych leków, by pacjent nie cierpiał z powodu zażywania ich w nadmiarze. A także nauczenie go ćwiczeń potrzebnych do zachowania względnej sprawności (np. jak upadać i jak podnosić się z upadku). I przewidzenie, jak długo będzie sobie mógł radzić sam.

By ocenić stan chorego, sprawdza się, na ile szybko się porusza, jak silne są jego mięśnie, czy dobrze utrzymuje równowagę, na ile jest gibki. Trzeba analizować krew, bo do złej kondycji pacjenta może się przyczyniać jakiś stan zapalny w organizmie, niska liczba limfocytów odpowiedzialnych za odporność albo niedobór białka i witaminy D. Wszystkie te czynniki składają się na tzw. zespół słabości. Usuwając jego przyczyny, da się go opanować, przynajmniej na jakiś czas.

Więcej: www.wyborcza.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.