Geriatrzy: trochę wyższy cholesterol i sól w diecie nie zaszkodzą seniorom

ZDROWIE

Autor: wyborcza.pl/Rynek Seniora   08 października 2015 10:47


Geriatrzy: trochę wyższy cholesterol i sól w diecie nie zaszkodzą seniorom Prof. Barbara Bień przypomina: utrata wzrostu w starszym wieku pociąga za sobą konsekwencji w postaci zmiany w całej sylwetce. Odchudzanie się wtedy nie jest najlepszym pomysłem. Fot. Paweł Pawłowski, PTWP

To, co dobre dla ludzi w sile wieku, starszym może zaszkodzić - mówią geriatrzy. Mowa na przykład o cholesterolu, soli w diecie czy odchudzaniu się.

Między 70. a 80. rokiem życia mężczyźni tracą średnio niecałe 7 kg, a kobiety - prawie 6 kg. Źle jednak, jeśli chudnięcie następuje zbyt szybko. Jaki spadek wagi jest niepokojący? Gdy w ciągu tygodnia tracimy 2 proc. wyjściowej masy ciała, w ciągu miesiąca - 5 proc., a w ciągu sześciu miesięcy - 10 proc.  

Prof. Barbara Bień, kierownik Kliniki Geriatrii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku tłumaczy, że starsi ludzie nie zawsze pamiętają, że zmiany w sylwetce nie wynikają z wagi. Przypomina, że po 60. roku życia tracimy średnio pół centymetra na rok. Zmiana wzrostu oznacza zmianę sylwetki. Kręgosłup jest krótszy i zawartość jamy brzusznej nie mieści się już w przestrzeni między żebrami a miednicą. Narządy delikatnie się przemieszczają. Dlatego nawet u bardzo szczupłych starszych mężczyzn można dostrzec mały brzuszek, a u starszych kobiet zanik talii.

Równie dieta zalecana osobom starszym osobom młodszym mogłaby zaszkodzić. Jak mówi dr Jarosław Derejczyk, dyrektor Szpitala Geriatrycznego w Katowicach, w późnej starości nie należy obawiać się na przykład podwyższonego cholesterolu. Wykazano, że jest pozytywnie skorelowany z dalszym przeżyciem.

Ten sam problem co z cholesterolem może dotyczyć soli. Większość lekarzy i dietetyków ją odradza. Geriatrzy przeciwnie: powtarzają, że dieta uboga w sól nie jest dobra dla ludzi starszych.

 Więcej: www.wyborcza.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.