GIS radzi, jak uchronić się przed kleszczami - w lesie, parku i ogrodzie

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   29 sierpnia 2016 10:14


GIS radzi, jak uchronić się przed kleszczami - w lesie, parku i ogrodzie Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Kleszcze stanowią realne zagrożenie dla dzieci i dorosłych; na ich ukąszenie narażeni jesteśmy nie tylko w lesie, ale także w przydomowym ogródku i miejskim parku – przypomina GIS i rysunkowym filmem edukuje, co należy, a czego nie można robić, w przypadku ukąszenia.

Główny Inspektor Sanitarny ostrzega, że kleszcze wywołują groźne dla zdrowia choroby, m.in. boreliozę i odkleszczowe zapalenie mózgu.

GIS podkreśla, że ukąszenie kleszcza często nie zostaje zauważone przez człowieka z powodu znieczulających właściwości jego śliny. Dlatego tak ważne są działania profilaktyczne.

Inspekcja przygotowało krótki, trwający niewiele ponad minutę, rysunkowy filmik, który pokazuje co należy robić, w przypadku ukąszenia.

Zalecenia przekazano w formie hip-hopowej melorecytacji. "Kleszcz czuje się lepiej, gdy jest ładna pogoda, letnia aura, miejsca w parkach, zwabia go woda, łatwa droga. Odsłaniasz ciało - to kusi kleszcza więc na wszelkich wyprawach nogawka i długi rękaw. (...) Legenda krąży. Ktoś błędnie podpowie, co zrobić jak ukąsi. Uświadom to sobie. Tłuszcz, alkohol, dezynfekcja - tłum namawia. Stop! Tak tylko wkurzasz kleszcza. (…)Nie bądź kozak, pęseta albo kontakt z lekarzem - damy taką radę" - słychać zza rysunkowego kadru.

Produkcję zobaczyć można stronie Głównego Inspektora pod adresem www.gis.gov.pl

Kleszcze żyją głównie w lasach liściastych i mieszanych, na obszarach trawiastych, w gęstych zaroślach, w parkach miejskich i na obrzeżach osiedli mieszkaniowych otoczonych terenami zieleni. Przyciąga je biały kolor, ciepło, ruch powietrza i zapach kwasu masłowego obecnego w pocie.

Zaleca się, aby przed wyjściem do lasu czy parku założyć obcisłe spodnie, zakryte buty, a na głowę kapelusz. Po powrocie do domu dokładnie należy się obejrzeć, sprawdzić każde miejsce na ciele, a szczególnie te, które najbardziej upodobały sobie kleszcze - pod pachami, w zgięciach kolanowych, łokciowych, za uszami. Jeśli już dojdzie do ukąszenia kleszcza, należy go jak najszybciej wyjąć z ciała. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR