Gliwice: 77-latek dowiedział się, że nie nadaje się do leczenia "z uwagi na wiek"

ZDROWIE

Autor: Dziennik Zachodni/Rynek Seniora   02 listopada 2015 11:50


Gliwice: 77-latek dowiedział się, że nie nadaje się do leczenia "z uwagi na wiek" Rzecznik praw pacjenta podkreśla, że każdy pacjent, niezależnie od wieku, ma prawo do świadczeń zdrowotnych. Fot. Angel Care (zdjęcie ilustracyjne)

77-letni pacjent otrzymał pismo w Centrum Onkologii w Gliwicach, z którego wynika, że nie kwalifikuje się do leczenia onkologicznego m.in. ze względu na... wiek.

Pacjent otrzymał ze szpitala skierowanie do Centrum Onkologii-Instytutu im.  Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach. Tam po kilkugodzinnym oczekiwaniu, w czasie którego trwały konsultacje lekarzy, otrzymał pismo, gdzie w rubryce „wnioski i zalecenia” napisano: „Z uwagi na wiek, stan ogólny, chory nie kwalifikuje się do leczenia onkologicznego". Dla pacjenta  to ewidentny przykład dyskryminowania go ze względu na wiek.

Czy rzeczywiście starsi pacjenci nie mogą liczyć na leczenie w Centrum Onkologii w Gliwicach? Jak tłumaczy prof. Rafał Suwiński, kierownik II Kliniki Radioterapii i Chemioterapii, wyjaśnienia, że chory nie kwalifikuje się do leczenia „z uwagi na wiek i stan ogólny” było niezbyt fortunnym skrótem myślowym.

Rzecznik praw pacjenta Krystyna Barbara Kozłowska podkreśla, że każdy pacjent, niezależnie od wieku, ma prawo do świadczeń zdrowotnych odpowiadających wymaganiom aktualnej wiedzy medycznej. Prawo to wynika z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.

Lekarz powinien wytłumaczyć - przystępnym językiem i w sposób dla pacjenta zrozumiały - dlaczego zaleca takie, a nie inne leczenie i jakie są tego przyczyny. Tego w tym konkretnym przypadku zabrakło.

Więcej: www.dziennikazchodni.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.