Gra mobilna pomoże w badaniach nad demencjąPAP/Rynek Seniora - 31 sierpnia 2017 11:00


Za pośrednictwem gry „Sea Hero Quest VR” naukowcy uzyskają dane na potrzeby badań nad demencją. Gra jest dostępna bezpłatnie na platformie Oculus. Premiera odbyła się we wtorek (29 sierpnia) w Berlinie.

"Sea Hero Quest VR" to nowa wersja gry mobilnej, która już wcześniej znalazła zastosowanie w gromadzeniu danych na użytek badań nad demencją. Wykorzystanie technologii wirtualnej rzeczywistości (VR) ma pozwolić naukowcom na poszerzenie skali i zwiększenie precyzji dotychczasowych obserwacji, a także zaangażowanie w badania osób, które nie były w stanie zrozumieć mechaniki poprzedniej wersji gry, m.in. osób z zaawansowaną demencją.

Oryginalną grę "Sea Hero Quest" wydaną w 2016 roku pobierano ponad 2,8 mln razy (33,2 tys. razy w Polsce). Naukowcy pracujący nad rozpoznaniem mechanizmów umożliwiających poruszanie się w przestrzeni zebrali za pomocą gry dane, które pozwoliły na opracowanie unikalnego wzorca orientacji przestrzennej człowieka. Wstępne wyniki ich analizy zaprezentowane zostały na konferencji Neuroscience 2016 w San Diego. Obecnie "Sea Hero Quest" przechodzi testy sprawdzające możliwość wykorzystania jej w warunkach klinicznych.

- Gra, którą oddajemy w ręce użytkowników, jest efektem pracy interdyscyplinarnego zespołu, wyznacza inne, rewolucyjne wręcz obszary zastosowania nowych technologii. Dzięki niej możemy uczestniczyć w przełomowym projekcie, w efekcie którego gromadzone są unikalne, zarówno pod względem ilościowym, jak i jakościowym dane, umożliwiające zrozumienie mechanizmów powodujących demencję - mówi Małgorzata Rybak-Dowżyk, dyrektor komunikacji korporacyjnej w T-Mobile.

Współcześnie demencja jest jedną z najczęstszych chorób na świecie. Autorzy raportu World Alzheimer Report 2016 szacują, że w ubiegłym roku cierpiało na nią 47,5 mln osób, z których od 28,5 mln do 33,3 mln chorowało na Alzheimera. WHO przewiduje, że w 2030 roku liczba osób dotkniętych tą chorobą może sięgnąć 75,6 mln, a do 2050 r. wzrośnie do 135,5 mln. Dynamika wzrostu liczby zachorowań skłania naukowców do poszukiwania nowych, niestandardowych źródeł danych, które pozwolą zrozumieć mechanizm choroby - w tym także gier.

Gra "Sea Hero Quest VR" została opracowana przez T-Mobile we współpracy z University College London, University of East Anglia, Alzheimer's Research oraz studiem produkcyjnym Glitchers. Gra współdziała z okularami Samsung Gear VR i jest dostępna bezpłatnie na platformie mobilnej Oculus. Wszystkie dane gromadzone w ramach obserwacji rozgrywek będą anonimizowane i przechowywane w centrum danych T-Systems w Niemczech w zgodzie z niemieckimi przepisami.