Gra w karty pomaga po udarze mózgu

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   29 czerwca 2016 09:08


Gra w karty pomaga po udarze mózgu Równie dobrze jak gry dotyczące wirtualnej rzeczywistości pacjentom po udarze pomaga zwykła gra w karty. Fot. Jiahui Huang/Flickr.com (CC BY-SA 2.0)

Proste gry karciane równie dobrze jak gry na konsolę pomagają w rehabilitacji pacjentów po udarze mózgu - informuje pismo „Lancet Neurology”.

Jak wykazał kanadyjski zespół doktora Gustavo Saposnika z St. Michael's Hospital w Toronto, równie dobroczynne jest działanie zręcznościowej gry Jenga (budowanie wieży z klocków), bingo czy gier na konsolę Wii. U grających poprawiała się sprawność ruchowa.

Celem pracy było sprawdzenie, czy gry dotyczące wirtualnej rzeczywistości, coraz częściej wykorzystywane przy rehabilitacji pacjentów podnoszą sprawność kończyn górnych lepiej od gier bardziej tradycyjnych. W badaniach wzięło udział 141 pacjentów, którzy niedawno przebyli udar mózgu i mieli problem z poruszaniem jedną lub obiema kończynami górnymi.

Połowę pacjentów przydzielono losowo do rehabilitacji z pomocą gier na konsoli Wii, pozostali podejmowali inną rekreacyjną działalność, na przykład grali w karty (w obu przypadkach obok typowej rehabilitacji). Zarówno po dwóch, jak i po czterech tygodniach w obu grupach zaobserwowano istotną poprawę zdolności motorycznych.

Zdaniem autorów w przypadku rehabilitacji motorycznej od rodzaju zajęć ważniejsza jest ich intensywność, duża liczba powtórzeń oraz zaangażowanie ramion i rąk. Wystarczą zatem tanie i proste metody, co ma duże znaczenie wobec powszechnego występowania udarów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.