Gracze futbolu amerykańskiego częściej cierpią na demencję i chorobę Parkinsona?

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   13 grudnia 2016 14:24


Gracze futbolu amerykańskiego częściej cierpią na demencję i chorobę Parkinsona? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Sportowcy uprawiający futbol amerykański nie są bardziej narażeni na choroby neurodegeneracyjne, takie jak demencja i choroba Parkinsona - pisze „Mayo Clinic Proceedings”. Nawet autorzy tych badań powątpiewają w ich wyniki.

Amerykańscy futboliści częściej doznają urazów głowy, które nawet jeśli są tylko łagodne, ale się powtarzają, mogą spowodować poważne uszkodzenia mózgu. Niektórzy badacze podejrzewali zatem, że w odległym czasie mogą zwiększać ryzyko demencji oraz innych chorób neurodegeneracyjnych. Badania specjalistów Mayo Clinic tego jednak nie wykazały.

Według Amerykańskiego Towarzystwa Neurochirurgów (AANS) w 2009 r. na pogotowie ratunkowe trafiło w USA 447 tys. osób z urazami głowy, spośród których 46 tys. to sportowcy uprawiający futbol amerykański. Z danych tych wynika, że urazy te szczególnie często przytrafiają się tym sportowcom.

Specjaliści Mayo Clinic wzięli pod uwagę 40-letnie obserwacje 486 studentów, wśród których było 296 graczy futbolu amerykańskiego. Osoby te do badań tych włączono w latach 1956-1970. Neurolog Mayo Clinic dr Rodolfo Savica twierdzi, że nie wykazały one, że sportowcy ci po wielu latach częściej cierpią na demencję i chorobę Parkinsona. Wśród futbolistów 1,68 proc. osób zachorowało na schorzenia neurodegeneracyjne, a w pozostałej grupie - 2,1 proc.

Dr Savica ostrzega jednak, żeby tych badań nie traktować jako dowodu na to, że urazy głowy jakich doznają futboliści nie grożą w przyszłości demencją lub chorobą Parkinsona. Specjalista powołuje się na inne badania, które nie pozostawiają wątpliwości, że sportowcy ci są bardziej narażeni na przewlekłą encefalopatię pourazową (chronic traumatic encephalopathy - CTE).

CTE to nieuleczalne schorzenie mózgu powodujące zaburzenia pamięci, koncentracji uwagi oraz depresję i demencję. Nazywane jest ono również "chorobą bokserską", gdyż często się stwierdza ją u bokserów.

Poza futbolistami ligi NFL i bokserami wykrywana jest ona również u hokeistów z NHL. Cierpiały na nią takie gwiazdy futbolu amerykańskiego jak Dave Duerson, Cookie Gilchrist i John Mackey. Wszyscy zmarli w 2011 r., zajmowali takie pozycje w zespołach, że byli szczególnie narażeni na urazy głowy. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR