Granat spowalnia proces starzenia się

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   13 lipca 2016 11:23


Granat spowalnia proces starzenia się Być może to "owoc młodości" - sprawdzają to właśnie naukowcy. Fot. tomasz przechlewski/Flickr.com (CC BY 2.0)

Szwajcarscy naukowcy zidentyfikowali związek, dzięki któremu granat spowalnia proces starzenia się. Wyniki ich badań publikuje pismo "Nature Medicine".

Z wiekiem naszym komórkom coraz trudniej jest pozbywać się wadliwych centrów energetycznych tj. mitochondriów, które nie są już zdolne do wypełniania swoich funkcji. Proces ich degradacji wpływa na stan zdrowia komórek, a co za tym idzie - tkanek. Efektem jest m.in. osłabienie tkanki mięśniowej. Akumulacja niesprawnych mitochondriów odgrywa także rolę w rozwoju chorób związanych z wiekiem, m.in. choroby Parkinsona.

Naukowcy z Politechniki Federalnej w Lozannie ustalili, że zawarta w granatach urolityna A przywraca komórkom zdolność do pozbywania się wadliwych mitochondriów i do ich recyklingu. Proces ten nazywany jest mitofagią.

Testowanie swojej hipotezy badacze rozpoczęli na nicieniach, bezkręgowcach często wykorzystywanych podczas badań nad procesami starzenia się - ze względu na to, że po 8-10 dniach od przyjścia na świat osiągają podeszły wiek. Po zastosowaniu urolityny A długość życia nicieni wydłużyła się aż o 45 proc.

Następnie urolitynę A zastosowano u myszy. Zaobserwowano wówczas, że proces mitofagii przebiegał w komórkach gryzoni znacznie szybciej niż w przypadku grupy kontrolnej. Ponadto starsze myszy wykazywały większą wytrzymałość podczas biegania w kółku treningowym.

Warto zauważyć, że same owoce nie zawierają urolityny A lecz jej prekursor, który jest przekształcany dopiero przez bakterie jelitowe. Dlatego poziom urolityny zależy w dużej mierze od gatunku, a także składu mikrobiomu jelitowego. W przypadku niektórych osobników urolityna zupełnie nie jest produkowana.

Zdaniem naukowców urolityna A będzie działała w podobny sposób na ludzi, jednak badania kliniczne nad jej wpływem dopiero się rozpoczęły. Trwają także prace nad stworzeniem preparatu zawierającego gotowy związek dla osób, które nie posiadają odpowiednich bakterii jelitowych.

- To jedyny znany związek, który może stymulować proces mitofagii. Jest on zupełnie naturalny, a efekty jego działania są silne i mierzalne - komentuje autor badań dr Patrick Aebischer.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.