Grypa zabija głównie seniorów. WHO apeluje o szczepieniaJacek Wykowski, MZ/Rynek Seniora - 18 października 2016 15:22


Na tysiąc osób, które sezonowo chorują na grypę, umiera od jednego do pięciu chorych. W ogromnej większości są to osoby starsze. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zwraca szczególną uwagę na konieczność szczepienia jako najskuteczniejszej formy przeciwdziałania grypie.

Grypa to poważna choroba zakaźna układu oddechowego. W ciągu roku zapada na nią około 330-390 mln ludzi na całym świecie, czyli 5-15 proc. populacji.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) już od 2013 r. promuje szczepienia przeciwko grypie, ogłaszając kampanie „Flu Awareness”. Ich głównym celem jest zwracanie uwagi na znaczenie szczepień przeciwko grypie, przede wszystkim wśród osób z grup ryzyka, które obejmują m.in. osoby starsze.

Zachorowalność na grypę w Polsce rośnie. W 2014 r. szacowano ją na 8151,6 zachorowań na 100 tys. osób, a w 2015 już 9994,7 zachorowań. Sezonowa śmiertelność na grypę wynosi średnio 0,1-0,5 proc. (umiera 1-5 chorych na tysiąc). 80-90 proc. śmiertelności występuje u osób pow. 60 r.ż. Osoby starsze są ponadto znacznie bardziej narażone na hospitalizacje wynikające z zachorowania na grypę niż osoby młodsze. Dzieje się tak dlatego, że wraz z wiekiem układ immunologiczny osłabia się i jest mniej efektywny w walce z infekcjami, w tym także z grypą.

Grypa może pogorszyć stan pacjenta z istniejącymi już chorobami, takimi jak choroby serca, cukrzyca oraz choroby płuc i skończyć się jego hospitalizacją. Osoby z problemami zdrowotnymi mają często osłabiony układ odpornościowy w związku z samą chorobą i jej leczeniem, dlatego organizmowi trudniej zwalczyć chorobę i wzrasta ryzyko wystąpienia powikłań, np. zapalenia płuc.

Od trzech lat w Polsce procent osób, które szczepią się przeciw grypie, utrzymuje się na bardzo niskim, stałym poziomie, wynoszącym 3,7 proc.