Grypa zabija głównie seniorów. WHO apeluje o szczepienia

ZDROWIE

Autor: Jacek Wykowski, MZ/Rynek Seniora   18 października 2016 15:22


Grypa zabija głównie seniorów. WHO apeluje o szczepienia Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Na tysiąc osób, które sezonowo chorują na grypę, umiera od jednego do pięciu chorych. W ogromnej większości są to osoby starsze. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zwraca szczególną uwagę na konieczność szczepienia jako najskuteczniejszej formy przeciwdziałania grypie.

Grypa to poważna choroba zakaźna układu oddechowego. W ciągu roku zapada na nią około 330-390 mln ludzi na całym świecie, czyli 5-15 proc. populacji.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) już od 2013 r. promuje szczepienia przeciwko grypie, ogłaszając kampanie „Flu Awareness”. Ich głównym celem jest zwracanie uwagi na znaczenie szczepień przeciwko grypie, przede wszystkim wśród osób z grup ryzyka, które obejmują m.in. osoby starsze.

Zachorowalność na grypę w Polsce rośnie. W 2014 r. szacowano ją na 8151,6 zachorowań na 100 tys. osób, a w 2015 już 9994,7 zachorowań. Sezonowa śmiertelność na grypę wynosi średnio 0,1-0,5 proc. (umiera 1-5 chorych na tysiąc). 80-90 proc. śmiertelności występuje u osób pow. 60 r.ż. Osoby starsze są ponadto znacznie bardziej narażone na hospitalizacje wynikające z zachorowania na grypę niż osoby młodsze. Dzieje się tak dlatego, że wraz z wiekiem układ immunologiczny osłabia się i jest mniej efektywny w walce z infekcjami, w tym także z grypą.

Grypa może pogorszyć stan pacjenta z istniejącymi już chorobami, takimi jak choroby serca, cukrzyca oraz choroby płuc i skończyć się jego hospitalizacją. Osoby z problemami zdrowotnymi mają często osłabiony układ odpornościowy w związku z samą chorobą i jej leczeniem, dlatego organizmowi trudniej zwalczyć chorobę i wzrasta ryzyko wystąpienia powikłań, np. zapalenia płuc.

Od trzech lat w Polsce procent osób, które szczepią się przeciw grypie, utrzymuje się na bardzo niskim, stałym poziomie, wynoszącym 3,7 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR