GUS: choroby układu krążenia częściej dotykają kobiet

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   08 stycznia 2016 15:02


GUS: choroby układu krążenia częściej dotykają kobiet Na serce częściej chorują i umierają kobiety oraz mieszkańcy miast. Fot. Fotolia

Jak informuje GUS, głównymi przyczynami zgonów w Polsce są choroby układu krążenia i nowotwory, na które umiera aż 70 proc. osób.

Najwięcej zgonów z przyczyn kardiologicznych notują województwa: świętokrzyskie (59 proc.), podkarpackie (57 proc.) i lubelskie (57 proc.). Na serce częściej chorują i umierają kobiety oraz mieszkańcy miast.

Z najnowszego opracowania GUS pt. Zachorowalność i umieralność na choroby układu krążenia a sytuacja demograficzna Polski wynika, że choroby układu krążenia (ChUK) są zdecydowanie największym zagrożeniem życia w Polsce, a tym samym stanowią najważniejszą przyczynę umieralności. Od szeregu lat blisko połowa wszystkich zgonów w naszym kraju spowodowana jest ChUK. Trzecią grupą przyczyn są urazy i zatrucia (ok. 6 proc. wszystkich zgonów).

Jednocześnie, jak podaje GUS, od kilku lat obserwuje się poprawę w tym zakresie, tj. spadek częstości zgonów z tej przyczyny - w 2013 r. choroby układu krążenia były powodem prawie 46 proc. wszystkich zgonów, podczas gdy w pierwszej połowie lat 90-tych stanowiły ok. 52 proc. ogółu (na początku tego stulecia - prawie 48 proc.).

W 2013 r. z przyczyn kardiologicznych zmarło w Polsce ponad 177 tys. osób, co stanowiło 45,8 proc. wszystkich zgonów, tj. na każde 100 tys. ludności kraju 461 osób zmarło w wyniku schorzeń układu krążenia.

Choroby układu krążenia częściej dotykają kobiet, także umieralność wskutek tych schorzeń jest zdecydowanie wyższa niż wśród mężczyzn. W 2013 r. w wyniku przyczyn z zakresu ChUK zmarło 95 tys. kobiet, co stanowiło 51 proc. wszystkich ich zgonów (w 1990 r. udział ten wynosił ok. 57 proc., a w 2000 r. - 53 proc.). Wśród mężczyzn odsetek jest o ok. 10 punktów procentowych mniejszy i wynosił: w 2013 r. - ok. 41 proc. (82,5 tys. zgonów), w 1990 r. - 48 proc. oraz w 2000 r. - 43 proc.

Więcej: www.kurier.pap.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR