Hematolog: regularne badanie krwi pozwala wykryć przewlekłą białaczkę szpikową

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   30 listopada 2016 10:07


Hematolog: regularne badanie krwi pozwala wykryć przewlekłą białaczkę szpikową Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Regularne wykonywanie badania morfologicznego krwi obwodowej pozwala odpowiednio wcześnie wykryć symptomy przewlekłej białaczki szpikowej i wdrożyć skuteczne leczenie, dlatego warto je wykonywać regularnie, np. podczas badań okresowych - uważa hematolog dr hab. Sebastian Grosicki.

- Przewlekła białaczka szpikowa w początkowym stadium nie daje odczuwalnych dla chorego objawów, natomiast lekarz może ją podejrzewać w oparciu o wynik tak prostego i wszędzie dostępnego badania, jakim jest morfologia krwi obwodowej i skierować wówczas do specjalisty hematologa - powiedział dr Grosicki, który kieruje Oddziałem Hematologicznym w Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie oraz Zakładem Profilaktyki Chorób Nowotworowych bytomskiego Wydziału Zdrowia Publicznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

- Nie ma określonych zaleceń co do optymalnej częstotliwości wykonywania tych badań. Wystarczy, że będziemy się im poddawać w ramach badań okresowych zlecanych przez lekarza zakładowego. Niestety, wielu ludzi tych badań nie wykonuje - dodał.

Przewlekła białaczka szpikowa to nowotwór krwi, należący do grupy nowotworów mieloproliferacyjnych. Cechą wyróżniającą tę chorobę spośród innych rodzajów nowotworów z tej grupy jest obecność chromosomu Filadelfia (Ph+) w komórkach białaczkowych, który jest odpowiedzialny za namnażanie się w szpiku kostnym nieprawidłowych białych krwinek, które następnie z krwią krążą po całym organizmie. Każdego roku ten rodzaj białaczki jest rozpoznawany w Polsce u ok. 350 osób. Średnia wieku pacjentów waha się między 45. a 55. rokiem życia.

Jeszcze do niedawna przewlekła białaczka szpikowa była uznawana za chorobę śmiertelną. Dziś, na skutek postępu medycyny i dzięki rozwojowi innowacyjnych terapii, kwalifikuje się ją do chorób przewlekłych.

- Współcześnie większość chorych na przewlekłą białaczkę szpikową, pozostając pod opieką specjalistycznego ośrodka, może prowadzić całkowicie normalne, aktywne życie - podkreślił dr Grosicki.

Ośrodki realizujące kompleksową opiekę oraz wsparcie dla chorych cierpiących na przewlekłą białaczkę szpikową m.in. przez edukację co do celów terapeutycznych, zasad prawidłowego przyjmowania leków czy wagi wizyt i badań kontrolnych otrzymują certyfikat programu "W trosce o pacjenta". Kierowany przez dr. Grosickiego Oddział Hematologiczny SPZOZ Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie jest pierwszą na Śląsku placówką, która otrzymała właśnie to wyróżnienie. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR