Hematoonkologia: postęp w leczeniu nie dotyczy osób starszych
Autor: WOK/Rynek Seniora   10 września 2015 08:59

Jeżeli w Polsce nie zostaną wdrożone skuteczne rozwiązania w zakresie leczenia hematoonkologicznego pacjentów w podeszłym w wieku, problem będzie narastał. Dowodzą tego m.in. prognozy demograficzne - wskazywali uczestnicy sesji poświęconej starzeniu się społeczeństwa w trakcie XXV Forum Ekonomicznego w Krynicy (8-10 września).

Ponad 50 proc. cierpiących na choroby hematoonkologiczne w Polsce to osoby w wieku ponad 65 lat. Niestety, w naszym kraju nadal brakuje standardów dotyczącej opieki medycznej nad tą grupą pacjentów.

Tymczasem liczba osób powyżej 65. roku życia w Polsce wzrośnie do 2030 r. niemal dwukrotnie, a ich udział w całym społeczeństwa zwiększy się - z 13,5 proc. w 2007 do 23,2 proc. w 2035 roku.

Brak postępu w leczeniu
Podczas dyskusji w Krynicy przedstawiono niektóre wnioski z tegorocznego raportu przygotowanego przez Instytut Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego wspólnie z Instytutem Hematologii i Transfuzjologii. Dokument kompleksowo ujmuje ekonomiczne i systemowe zagadnienia leczenia onkohematologicznego w Polsce.

W raporcie wskazano m.in., że zachorowalność na choroby hematoonkologiczne w ciągu ostatnich 20 lat wzrosła ponad dwukrotnie, głównie z powodu starzenia się społeczeństwa. Od 10 lat obserwuje się jednak poprawę 5-letnich przeżyć chorych na choroby układów krwiotwórczego i chłonnego.

Niestety, postęp ten, z różnych powodów, nie dotyczy grupy najstarszych pacjentów, a wyniki ich leczenia w naszym kraju wciąż negatywnie odbiegają od osiąganych w wielu krajach europejskich.

- Choroby nowotworowe są bardzo poważnym wyzwaniem dla sytemu ochrony zdrowia w, także w kontekście wskaźników demograficznych, czyli coraz szybciej starzejącego się społeczeństwa - zaznaczyła dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego. - Ponad 50 proc. cierpiących na choroby hematoonkologiczne w Polsce to osoby w wieku ponad 65 lat.

- Pewne rozwiązania w pakiecie onkologicznym, dotyczące tej właśnie grupy pacjentów, okazały się chybione - dodała Gałązka-Sobotka.

Ważna dłuższa hospitalizacja
Natomiast prof. Krzysztof Warzocha, dyrektor Instytutu Hematologii i Transfuzjologii i Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie zwracał uwagę, że brakuje badań klinicznych w zakresie farmakoterapii obejmujących najstarszych pacjentów hematoonkologicznych.

- Innym, bardzo ważnym problemem jest tak mocno akcentowana w pakiecie onkologicznym tendencja do skracania czasu hospitalizacji. Tymczasem specyfika leczenia pacjentów hematoonkologicznych w podeszłym wieku wymaga często dłuższego ich pobytu w szpitalu - powiedział prof. Warzocha.

Podkreślał, że stosowanie nowych technologii medycznych w leczeniu hematoonkologicznym wymaga odpowiedniej bazy (w tym referencyjności ośrodków), sprzętu, adekwatnego do potrzeb finansowania świadczeń oraz skutecznego sytemu monitorowania efektów terapii.

NCO określi standardy
- Niestety, tego wszystkiego w naszym kraju nadal brakuje - przyznał profesor. - Dobrze więc, że nareszcie zapadła decyzja o powołaniu Narodowego Centrum Onkologii, którego zadaniem będzie m.in. określanie standardów opieki medycznej nad pacjentami onkologicznymi.

Podczas debaty poseł Tomasz Latos, przewodniczący sejmowej komisji zdrowia, zwrócił uwagę, że wiele chorób nowotworowych, w tym hematoonkologicznych, można wykryć w bardzo wczesnym stadium ich rozwoju.

- Jednym z istotnych warunków tej wczesnej wykrywalności jest kierowanie pacjentów na naprawdę proste badania, takie jak np. OB czy morfologia - stwierdził poseł Latos. - Problem tkwi w tym, że nasz system nadal nie motywuje lekarzy rodzinnych do tego, aby takie badania zlecali.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR