Hematoonkologia: seniorzy często nie otrzymują nowoczesnego leczenia
Autor: Iwona Bączek/Rynek Seniora   21 marca 2016 15:25

Nie leczymy tak skutecznie jak hematolodzy dziecięcy, ponieważ intensyfikacja leczenia u osób starszych jest po prostu niemożliwa, seniorzy będą umierać w wyniku powikłań terapii – wyjaśnia prof. Krzysztof Giannopoulos, kierownik Zakładu Hematoonkologii Doświadczalnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

W hematoonkologii dorosłych nie jest tak dobrze jak w dziecięcej, głównie z powodu większej skali i związanych z nią wyższych kosztów leczenia - zwracają uwagę specjaliści.

Seniorzy mają trudniej
Dr Dominik Dytfeld z Katedry i Kliniki Hematologii i Chorób Rozrostowych Układu Krwiotwórczego Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu podkreślił, że choć nowe leki celowane znaczącą przedłużają życie chorym na nowotwory układu krwiotwórczego, to beneficjentami tego leczenia są głównie młodsi pacjenci.

- Seniorzy mają zazwyczaj nie tylko rozpoznany nowotwór, ale także inne schorzenia, a ponadto mniejsze możliwości finansowe i mniejszą mobilność. W rezultacie trudniej im dotrzeć do referencyjnych ośrodków klinicznych stosujących nowoczesne terapie - mówił dr Dytfeld podczas kongresowej sesji poświęconej hematoonkologii.

Zaznaczył, że np. bortezomib stosowany w szpiczaku plazmocytowym podawany jest zwykle dwa razy w tygodniu, w szpitalu. Trudno zaproponować starszej osobie, która do ośrodka musi dojechać wiele kilometrów, takie rozwiązanie. To główny powód, dla którego seniorzy nie otrzymują często nowoczesnego leczenia.

- Istnieje potrzeba stworzenia krajowej sieci hematoonkologicznej, która pracowałaby w oparciu o jasno określone rekomendacje i algorytmy postępowania, których brak stanowi problem w hematoonkologii dorosłych. Łatwiej byłoby wówczas zbudować system kompleksowej koordynowanej opieki przy udziale jednostek działających w mniejszych ośrodkach klinicznych - oceniła dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego w Warszawie, zastępca przewodniczącego Rady NFZ.

Dodała, że należy uwzględnić specyfikę hematoonkologii w szerszym projektowaniu zmian dla onkologii, a pakiet onkologiczny nie wziął jej niestety pod uwagę. Jest nią wiek pacjentów oraz sam tryb leczenia, trzeba zatem stworzyć rozwiązania szyte na miarę tej potrzeby.

Czas na optymalne rozwiązania
- Dlatego, zarówno w aspekcie pakietu onkologicznego, jak i map potrzeb zdrowotnych, hematoonkologia powinna być analizowana odrębnie. Najbardziej optymalne rozwiązania powinniśmy wypracować już obecnie, ponieważ mamy starzejące się społeczeństwo i koszty leczenia będą rosły - wyjaśniła Małgorzata Gałązka-Sobotka.

Argumentowała, że warto też zwrócić uwagę, iż 95% środków alokowanych w tym obszarze trafia do lecznictwa szpitalnego. Być może jest to przyczynek do przemyślenia zmiany trybu opieki nad pacjentem w celu uzyskania większej efektywności wydatkowania pieniędzy.

- Niezbędne wydaje się również zdjęcie limitów ze wszystkich świadczeń hematoonkologicznych i zlikwidowanie stawek degresywnych w niektórych schorzeniach onkologicznych - oceniła.

Zdaniem dr. Dominika Dytfelda pożądanym kierunkiem zmian wydaje się decentralizacja i dehospitalizacja.

- Nowe leki zmieniają leczenie szpitalne na ambulatoryjne lub półambulatoryjne. Tak jak w przypadku bortezomibu - lek jest bezpieczny, podawany podskórnie, ale wymóg jest taki, że pacjent musi być hospitalizowany. Ten problem dotyczy wielu specyfików - mówił specjalista.

Prof. Tomasz Szczepański, ordynator Oddziału Hematologii i Onkologii Dziecięcej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 SUM w Katowicach zwracał uwagę na wagę standardów.

- To właśnie one są siłą hematoonkologii dziecięcej. Jeśli możemy dzięki nim uzyskiwać dobre wyniki leczenia, to przekłada się to na dobre argumenty w rozmowach z płatnikiem. A gdybyśmy otrzymywali środki za leczenie konkretnego pacjenta z konkretną jednostką chorobową, być może to my decydowalibyśmy, czy musi być on hospitalizowany, czy leczony w innym trybie - przekonywał.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR