“Hormon miłości” może pomóc leczyć szumy uszne?

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   28 września 2016 14:07


“Hormon miłości” może pomóc leczyć szumy uszne? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Spray do nosa z oksytocyną, określana jako „hormon miłości”, może przynieść ulgę osobom cierpiącym na przewlekłe szumy uszne - wskazują wstępne wyniki badań naukowców z Brazylii, o których informuje serwis Medical Xpress.

- Oksytocyna oddziałuje na mózg i na ucho, przez co może pomóc w leczeniu szumów usznych i przynieść natychmiastową ulgę - skomentowała kierująca badaniami dr Andreia Azevedo z Universidade Federal w Sao Paulo, która prezentowała badanie podczas kongresu Amerykańskiej Akademii Otolaryngologii - Chirurgii Głowy i Szyi (American Academy of Otolaryngology-Head and Neck Surgery) odbywającego się w dniach 18-21 września w San Diego (USA).

Mianem "szumy uszne" określa się zjawisko słyszenia nieistniejących w rzeczywistości dźwięków. Według autorów najnowszej pracy co 10 mieszkaniec USA cierpi z powodu tej dolegliwości. Badania przeprowadzone pod koniec lat 90. XX wieku przez Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu sugerują, że w Polsce problem ten może być jeszcze częstszy. Wynika z nich bowiem, że co piąty dorosły Polak odczuwa szumy uszne, a 5 proc. słyszy je stale.

Szumy mogą mieć charakter dzwonienia w uszach, bzyczenia, syczenia, cykania (jak świerszcze). Mają różne natężenie, ale dla osób, u których występują stale, są bardzo uciążliwe, gdyż przeszkadzają w myśleniu, słyszeniu, koncentracji uwagi, śnie, a nawet powodują problemy natury emocjonalnej. Przyczyny powstawania szumów mogą być różne, choć najczęściej są to zmiany w uchu wewnętrznym, nawet bardzo drobne.

Obecnie nie ma żadnej metody terapii szumów usznych, zapewniającej wyeliminowanie problemu.

Naukowcy pod kierunkiem dr Azevedo przeprowadzili badanie na małej grupce 17 osób (średnia wieku 63 lata) cierpiących na szumy uszne. Część z nich rozpylała sobie do nosa oksytocynę, a część wodę destylowaną (placebo). Oksytocyna jest hormonem, który odpowiada m.in. za tworzenie emocjonalnych więzi między ludźmi, w tym więzi między matką a dzieckiem. Dlatego określa się ją jako "hormon miłości".

Uczestnicy mieli następnie oceniać natężenie szumów usznych po pół godzinie od zastosowania terapii oraz po 24 godzinach.

Okazało się, że u pacjentów, którzy rozpylali do nosa oksytocynę objawy znacznie złagodniały, w porównaniu z grupą stosującą placebo. - U części pacjentów, szumy uszne zniknęły, albo osłabły tak, że przestały im przeszkadzać - skomentowała dr Azevedo. Po odstawieniu terapii u niektórych osób efekt utrzymywał się, ale u części szumy wróciły.

Dr Azevedo przyznaje, że nie jest jasne, w jaki sposób oksytocyna mogłaby łagodzić szumy uszne. Badaczka spekuluje, że hormon może działać poprzez regulację zawartości płynu w uchu wewnętrznym i poprzez wpływ na produkcję neuroprzekaźnika o nazwie dopamina w mózgu.

Jednak nie wszyscy eksperci są przekonani, że oksytocyna może pomóc cierpiącym na szumy uszne.

Na przykład dr Darius Kohan, kierujący oddziałem Chirurgii Głowy i Szyi w Lenox Hill Hospital w Nowym Jorku ocenia, że wyniki tego małego badania nie wystarczają do wyciągnięcia jakichkolwiek wniosków na temat długofalowej skuteczności oksytocyny w leczeniu szumów usznych. - Pojawia się za dużo wątpliwości. Czy to możliwe, że hormon pomaga? Tak. Czy to możliwe, że jest to efekt placebo? Tak - przekonuje ekspert.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR