Humanizacja medycyny: potrzeba nowej jakości w relacji lekarz-pacjent

ZDROWIE

Autor: KL/Rynek Zdrowia   22 lipca 2015 10:48


Humanizacja medycyny: potrzeba nowej jakości w relacji lekarz-pacjent Prawidłowa relacja lekarz-pacjent ma ogromne znaczenie w procesie leczenia. Fot. Fotolia

Idea zmniejszania cierpienia chorym od zawsze leżała u podstaw medycyny. Skuteczność procesu leczenia w dużej mierze zależy od tego jak wyglądają relacje pomiędzy pacjentem i lekarzem. Jak właściwie tworzyć te więzi rozmawiano podczas warszawskiej debaty  „Humanizacja Medycyny”.

Zebrani na spotkaniu eksperci podkreślali, że postęp w medycynie niesie wiele osiągnięć  na polu leczenia, wspomagając diagnozę, profilaktykę i proces dochodzenia do zdrowia pacjenta. Jednak jako najważniejszy komponent procesu leczenia należy postrzegać przede wszystkim relację lekarza z chorym człowiekiem. Porozumienie między dwoma stronami to integralna część sztuki lekarskiej, niezależnie od rodzaju specjalizacji.

W dyskusji zwrócono szczególną uwagę na trzy kwestie - właściwą komunikację obu stron, wzajemny szacunek i poczucie odpowiedzialności. Sposób, w jaki lekarz informuje pacjenta o chorobie, formułuje pytania i rozmawia, ma kluczowe znaczenie w przebiegu procesu dochodzenia do zdrowia. Aby pacjent mógł poczuć się bezpiecznie podczas leczenia, liczą się kompetencje lekarza, ale także poczucie pacjenta,  że lekarz go szanuje, uznaje jego godność, czuje się za niego odpowiedzialny i chce mu pomóc.

Zgodzono się co do tego, że wpływ na jakość relacji lekarz-pacjent maja wszystkie podmioty zaangażowane w system opieki - m.in. pielęgniarki, fizjoterapeuci, psycholodzy. Należy więc mówić o szerszym rozumieniu idei humanizacji medycyny i holistycznym podejściu do leczenia. To oznacza potrzebę tworzenia rozwiązań systemowych w ramach całego otoczenia chorego.

Debata pn. „Humanizacja medycyny” odbyła się 16 lipca br. w Warszawie. Spotkanie zorganizowano w 5. rocznicę śmierci prof. Kazimierza Imielińskiego, lekarza-seksuologa, twórcy polskiej seksuologii, propagatora idei humanizacji medycyny. 

W spotkaniu uczestniczyli: prof. Zbigniew Izdebski, prof. Paweł Łuków, Wiceminister Zdrowia Beata Małecka-Libera, ks. dr Arkadiusz Nowak, prof. Jerzy Stuhr, prof. Krystyna de Walden-Gałuszko, prof. Mirosław Wielgoś, prof. Marek Krawczyk.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.