Idiopatyczne zwłóknienie płuc: powstanie nowy, skuteczny lek?

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   23 listopada 2015 09:29


Idiopatyczne zwłóknienie płuc: powstanie nowy, skuteczny lek? Idiopatyczne zwłóknienie płuc: wytyczne światowe określiły ograniczoną skuteczność tylko dwóch leków w tej chorobie. Fot. Shutterstock

Kilka polskich ośrodków uczestniczy w międzynarodowym badaniu klinicznym nad nowym lekiem, o nowym mechanizmie działania, stosowanym w idiopatycznym zwłóknieniu płuc - nieuleczalnej i wyniszczającej chorobie. Dotyka ona z reguły osób w wieku 50 i więcej lat, palących papierosy.

Jak poinformował prof. Jerzy Kozielski z Kliniki Chorób Płuc Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, która uczestniczy w tych badaniach wraz z ośrodkami m.in. z Warszawy i Łodzi, dotychczas możliwości leczenia chorych na idiopatyczne zwłóknienie płuc są ograniczone.

- Wytyczne światowe określiły ograniczoną skuteczność tylko dwóch leków w tej chorobie. Większość chorych w związku z tym w ciągu 5 lat odchodzi. Cały świat pracuje nad tym, żeby znaleźć coś, co mogłoby ograniczyć postęp choroby, poprawić komfort życia tych chorych, wydłużyć życie. W takich badaniach uczestniczymy w tej chwili, to są badania ogólnoświatowe, wieloośrodkowe - powiedział profesor.

Idiopatyczne zwłóknienie płuc to wyniszczająca i nieuleczalna choroba o nieznanej przyczynie, w przebiegu której tkanka płucna ulega postępującemu zwłóknieniu - z czasem płuca przestają dostarczać do krwi odpowiednią ilość tlenu. Należy do chorób rzadkich - ocenia się, że w Polsce żyje ok. 4600 chorych.

- To z reguły osoby w wieku 50 i więcej lat, palące papierosy. Zwraca się też uwagę na związek między tą chorobą a refluksem żołądkowym - prawdopodobnie mikrozakrztuszenia powodują uszkodzenia i prowadzą do zmian włóknistych płuc. Zwłóknienie to zmiana nieodwracalna. Płuca się robią coraz mniejsze i twarde, chory nie ma czym oddychać - wyjaśnił prof. Kozielski.

Badanie obejmie we wszystkich ośrodkach grupę ponad 500 pacjentów.

- Z naszych obserwacji wygląda, że odpowiedź jest pozytywna, ale musimy poczekać na globalne wyniki - zastrzegł prof. Kozielski.

Trudno dostępną - ze względu na ograniczoną liczbę dawców - metodą leczenia dla chorych na idiopatyczne zwłóknienie płuc pozostaje transplantacja tego narządu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.