Ile litrów płynów należy codziennie wypijać? To badanie podważa ustalone przekonania

ZDROWIE

Autor: rmf24.pl/Rynek Seniora   14 października 2016 11:49


Ile litrów płynów należy codziennie wypijać? To badanie podważa ustalone przekonania Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Australijscy naukowcy podważają dość powszechne m.in. wśród polskich lekarzy przekonanie, że dziennie należy pić 1,5 - 2 litry wody. Przekonują, że żadne z góry narzucone normy nie mają sensu, a my powinniśmy przede wszystkim słuchać swojego organizmu.

Na łamach czasopisma ”Proceedings of the National Academy of Sciences” przekonują, że organizm daje nam znać, gdy ma dość płynów.

Badacze z Monash University w Melbourne zauważyli, że w miarę picia przełykanie przychodzi nam z coraz większym trudem. Postanowili sprawdzić, czy to złudzenie, czy efekt, który się u różnych osób powtarza. Jak piszą na łamach PNAS, samemu procesowi przełykania nie poświęcamy zwykle żadnej uwagi, bo gdy jesteśmy odwodnieni, wtedy przychodzi nam to bez żadnego problemu. Sytuacja zmienia się, gdy już się napijemy.

Jak informuje na swej stronie internetowej czasopismo "New Scientist", uczestników eksperymentu proszono o opisanie trudności w przełykaniu, które odczuwają po wypiciu znacznych ilości wody. Okazało się, że w skali od 1 do 10, trudności te rosły przeciętnie do poziomu 5, podczas, gdy spragnieni uznawali, że trudności nie ma i wskazywali na 1.

Także badania aktywności mózgu wskazywały, że u osób, które wypiły właśnie duże ilości wody, każdy kolejny łyk wymaga dodatkowego zaangażowania obszaru kory przedczołowej, odpowiedzialnego za inicjowanie świadomych działań.

- To wskazuje na istnienie mechanizmu kontroli spożycia płynów, o którym zwykle nie myślimy - komentuje Zachary Knight z University of California w San Francisco.

Zdaniem pierwszego autora pracy, Michaela Farrella z Monash University, wyniki tych badań wskazują, że rady, by świadomie wypijać określone ilości wody, są bezsensowne. - Nasz organizm ma szereg subtelnych mechanizmów kontroli ilości wypijanych przez nas płynów. Wystarczy, że poddamy się jego sugestiom, a z pewnością będziemy nawodnieni w sam raz - mówi Farell.

Czytaj: www.rmf24.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR