Ile NFZ dopłaca do aparatów słuchowych?

ZDROWIE

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora   09 czerwca 2016 11:07


Ile NFZ dopłaca do aparatów słuchowych? Rynkowe ceny aparatów wahają się od kilkuset złotych do ok. 10 tys. zł. Fot. Simon James/Flickr.com (CC BY-SA 2.0)

Poszerza się grupa starszych Polaków z wadami słuchu - szacuje się, że ma je trzy czwarte seniorów. Osoby mając problem ze słuchem mogą liczyć na wsparcie NFZ przy zakupie aparatu słuchowego. Refundacja możliwa jest u osób, u których niedosłuch przekroczy wartość 40 decybeli - informuje Gazeta Wyborcza.

O dopłatę na zakup zwykłego aparatu słuchowego mogą się ubiegać osoby ubezpieczone powyżej 26. roku życia raz na pięć lat. Jeśli niedosłuch jest obustronny, to Fundusz dopłaca do obu aparatów. Według obecnych przepisów rozporządzenia ministra zdrowia dopłata do zakupu aparatu wynosi 700 zł oraz 50 zł na wkładkę uszną (nieodłączny element aparatu zausznego, wykonywany indywidualnie dla każdej osoby, zabezpieczający przed zakłóceniami w przetwarzaniu dźwięku).

Inwalidom wojennym i osobom represjonowanym Fundusz refunduje koszty zakupu aparatu do tysiąca złotych i 50 zł na wkładkę uszną (skala niedosłuchu musi przekraczać 40 decybeli, możliwa jest refundacja aparatów na oboje uszu). Wymagane jest przedstawienie odpowiedniej legitymacji.

Refundacja aparatów na przewodnictwo kostne u osób powyżej 26. roku życia (w tym emerytów i rencistów) wynosi 1260 zł (możliwa jest dopłata do urządzeń na oboje uszu), pod warunkiem że niedosłuch przekroczy wartość 40 decybeli. Pacjenci poniżej tego wieku mają dopłatę (na dwa aparaty) w wysokości 1800 zł przy niedosłuchu powyżej 30 decybeli.

Rynkowe ceny aparatów wahają się od kilkuset złotych do ok. 10 tys. zł.

W Polsce kłopoty ze słuchem ma 6 mln osób. U 900 tys. z nich uszkodzenie słuchu jest poważne.
O niedosłuchu mówi się już jako o chorobie społecznej. Od początku lat 80. aż trzykrotnie wzrosła liczba uszkodzeń słuchu spowodowanych hałasem środowiskowym.

Kiedy wady nie da się wyleczyć ani lekami, ani operacyjnie, rozwiązaniem może być aparat słuchowy lub wszczepienie implantu.

Więcej: www.gazeta.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.