Ile powinna kosztować wizyta w poradni reumatologicznej?

ZDROWIE

Autor: PW/Rynek Seniora   29 maja 2015 09:09


Ile powinna kosztować wizyta w poradni reumatologicznej? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Według szacunkowych kalkulacji finansowych konsultanta krajowego w dz. reumatologii, aby skuteczne leczenie pacjentów z chorobami zapalnymi stawów w AOS było wdrażane jak najszybciej, tzw. wizyta diagnostyczna powinna być wyceniona na nie mniej niż 300 zł.

Jak zauważają reumatolodzy, opiekę nad pacjentami z chorobami zapalnymi stawów mogłoby poprawić wczesne rozpoznanie (im wcześniejsze, tym większe szanse na skuteczne leczenie) i tzw. leczenie do celu. Niestety także w tej dziedzinie medycyny dostęp do lekarza w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej (AOS) jest utrudniony przez kolejki, co wynika z niedostatecznego finansowania.

Według szacunkowych kalkulacji finansowych prof. Witolda Tłustochowicza, konsultanta krajowego w dz. reumatologii (propozycje z listopada 2014 r., przypomniane w maju br. podczas 34. Konferencji Ordynatorów i Kierowników Poradni Reumatologicznych), aby leczenie chorych w ramach AOS pozwalało na szybką diagnostykę tzw. wizyta diagnostyczna powinna być wyceniona na nie mniej niż 300 zł.

Populacja osób z chorobami zapalnymi stawów liczy ok. 350 tys., z czego na reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) choruje 162 tys. osób, na młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (MIZS) - do 8 tys., na zesztywniające zapalenie kręgosłupa (ZZSK) - 24 tys., na łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS) - 20 tys. Układowe choroby tkanki łącznej dotyczą 47 tys., a inne zapalenia stawów - 85 tys. osób.

Choroby zwyrodnieniowe stawów, na które cierpi aż 1,4 mln populacji, pojawiają się u osób w wieku 55-65 lat. Nie one jednak stanowią największy problem społeczny, ale właśnie wspomniane choroby zapalne, bo dotykają ludzi młodych, w wieku produkcyjnym.

 Choroby reumatyczne są na trzecim miejscu wśród przyczyn kierowania na rentę. Choroby układu krążenia są powodem 22,3 proc. rent, nowotwory - 21,7 proc. a choroby układu kostno-stawowego - 19,5 proc.

Więcej: www.rynekzdrowia.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR