
Według szacunkowych kalkulacji finansowych konsultanta krajowego w dz. reumatologii, aby skuteczne leczenie pacjentów z chorobami zapalnymi stawów w AOS było wdrażane jak najszybciej, tzw. wizyta diagnostyczna powinna być wyceniona na nie mniej niż 300 zł.
Jak zauważają reumatolodzy, opiekę nad pacjentami z chorobami zapalnymi stawów mogłoby poprawić wczesne rozpoznanie (im wcześniejsze, tym większe szanse na skuteczne leczenie) i tzw. leczenie do celu. Niestety także w tej dziedzinie medycyny dostęp do lekarza w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej (AOS) jest utrudniony przez kolejki, co wynika z niedostatecznego finansowania.
Według szacunkowych kalkulacji finansowych prof. Witolda Tłustochowicza, konsultanta krajowego w dz. reumatologii (propozycje z listopada 2014 r., przypomniane w maju br. podczas 34. Konferencji Ordynatorów i Kierowników Poradni Reumatologicznych), aby leczenie chorych w ramach AOS pozwalało na szybką diagnostykę tzw. wizyta diagnostyczna powinna być wyceniona na nie mniej niż 300 zł.
Populacja osób z chorobami zapalnymi stawów liczy ok. 350 tys., z czego na reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) choruje 162 tys. osób, na młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (MIZS) - do 8 tys., na zesztywniające zapalenie kręgosłupa (ZZSK) - 24 tys., na łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS) - 20 tys. Układowe choroby tkanki łącznej dotyczą 47 tys., a inne zapalenia stawów - 85 tys. osób.
Choroby zwyrodnieniowe stawów, na które cierpi aż 1,4 mln populacji, pojawiają się u osób w wieku 55-65 lat. Nie one jednak stanowią największy problem społeczny, ale właśnie wspomniane choroby zapalne, bo dotykają ludzi młodych, w wieku produkcyjnym.
Choroby reumatyczne są na trzecim miejscu wśród przyczyn kierowania na rentę. Choroby układu krążenia są powodem 22,3 proc. rent, nowotwory - 21,7 proc. a choroby układu kostno-stawowego - 19,5 proc.
Więcej: www.rynekzdrowia.pl
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych