Im mniej stresów, tym niższy poziom cukru we krwi

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   17 lipca 2017 11:36


Im mniej stresów, tym niższy poziom cukru we krwi Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Lepsze radzenie sobie ze stresem poprawia samopoczucie, ale pozwala również obniżyć poziom cukru we krwi, być może jest zatem przydatne w leczeniu cukrzycy - wynika z badań opublikowanych przez pismo "Obesity".

Główna autorka badań dr Nazia Raja-Khan z Penn State College of Medicine w Hershey (Pennsylvania) twierdzi, że wykazano to na przykładzie 86 kobiet, z których połowa przez co najmniej 8 tygodni stosowała metodę redukcji stresu poprzez medytację mindfulness (MBSR). Pozostałe uczestniczki ograniczyły się jedynie do zmiany diety i ćwiczeń fizycznych.

Tego rodzaju technikę relaksacyjną opracowali pod koniec lat 70. XX w. specjaliści University of Massachusetts Medical Center w Worcester. Za głównego jej autora uznaje się Jona Kabat-Zinna. Początkowo metoda ta przeznaczona była dla osób chorych na raka i inne poważne schorzenia, żeby lepiej radzili sobie z bólem i stresem. Z czasem metoda znalazła znacznie szersze zastosowanie, szczególnie w zwalczaniu przewlekłego bólu i zaburzeń emocjonalnych.

MBSR stosowana jest w ośmiotygodniowych cyklach, podczas których wykorzystywane są techniki relaksacyjne, głównie medytacja, oraz ćwiczenia fizyczne (np. joga). Rozwijana jest również tzw. uważność, czyli unikanie automatyzmu wykonywanych czynności oraz zbyt pochopnych ocen.

Po ośmiu tygodniach u kobiet stosujących MBSR zauważono mniejsze napięcie nerwowe, co nie było zaskoczeniem, ale stwierdzono również, że średnio o 9 mg/dl spadł u nich poziom cukru. Takich zmian nie zauważono w grupie kobiet, które zmieniły dietę i więcej ćwiczyły.

MBSR nie wpłynęło jednak na obniżenie stężenia cholesterolu we krwi, nie zmieniło również wrażliwości organizmu na działania insuliny, która kontroluje w organizmie poziom glukozy.

W obu grupach poddanych badaniom kobiet mniejszy był poziom lęku i poprawiła się jakość snu, w żadnej z nich nie stwierdzono jednak spadku masy ciała. Dr Nazia Raja-Khan twierdzi, że planowane są kolejna badania, które mają wykazać, czy MBSR może chronić przed cukrzycą i pomagać w jej leczeniu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR