Im starsi, tym szczęśliwsi?

ZDROWIE

Autor: Rynek Seniora   13 stycznia 2016 08:54


Im starsi, tym szczęśliwsi? Zwykła gra w karty zmniejsza ryzyko zachorowania na demencję aż o 15 proc. Fot. Angel Care

Wiek emerytalny to często najszczęśliwszy okres w życiu. Stabilizuje się emocjonalność, a zmniejsza neurotyzm - przekonują specjaliści. Mózg nie jest już tak sprawny, ale wiele jego funkcji może ulec poprawie.

Czerpać z życia można w każdym wieku. Z upływającymi latami zmieniają się funkcje organizmu, który może nie być już tak sprawny, ale nie są to przeszkody nie do pokonania. Natomiast na wielu poziomach osoba starsza może nawet „pokonać” młodszą.

Z wiekiem stabilizuje się emocjonalność. Badania wskazują na to, że w późniejszych latach łatwiej skupiamy się na pozytywnych aspektach życia, a mniejszy wpływ mają na nas te negatywne. Wraz ze stabilizowaniem emocjonalności zmniejsza się neurotyzm. Starsze osoby mają większą odporność na stres i mniejszą skłonność do popadania w stany lękowe w porównaniu z młodszymi.

Mózg, najważniejszy ludzki organ, raczej się nie starzeje. Z wiekiem zmieniają się jedynie jego funkcje - niektóre ulegają pogorszeniu, ale są też takie, które się poprawiają. Osoby starsze posiadają większą wiedzę, szerszy zasób słów, a ich funkcje werbalne mogą się nieustannie polepszać.

Ponadto mózg jest plastyczny - gdy go ćwiczymy lub uczymy się nowych rzeczy, pobudzamy i wzmacniamy sieć neuronów. Według wyników badań opublikowanych w prestiżowym magazynie „British Medical Journal” zwykła gra w karty zmniejsza ryzyko zachorowania na demencję aż o 15 proc.

- Po sześćdziesiątce zalecam naukę obcego języka, to znakomite ćwiczenie dla umysłu, a także potwierdzone naukowo działanie przeciw demencji - mówi prof. Shlomo Noy, współzałożyciel powstającego we Wrocławiu centrum seniora Angel Care.

Według prof. Jerzego Vetulaniego, neurobiologa z Instytutu Farmakologii PAN w Krakowie, starość ma kluczowe znaczenie dla przetrwania ludzkiego gatunku. Ewolucja człowieka nie odbyłaby się bez opieki, jaką zapewnia babcia. Babcie opiekowały się wnuczętami, a wtedy rodzice mogli zająć się zdobywaniem pożywienia. W ten sposób każdy wspierał każdego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.