
Przedstawiciele najważniejszych polskich placówek naukowych oraz firm farmaceutycznych podpisali we wtorek (17 marca) umowę dotyczącą utworzenia Polskiej Platformy Innowacyjnej Neuromedycyny "InnoNeuroMed”. Dzięki niej mogą powstać nowe leki i metody diagnostyczne.
"InnoNeuroMed" to pierwsza w kraju platforma technologiczna łączącą naukowców i przedsiębiorców z dziedziny neuromedycyny, neurobiologii i farmacji. Porozumienie zwiększa szanse na zyskanie środków unijnych.
- Koszty terapeutyczne i społeczne chorób układu nerwowego w UE sięgają 800 mld euro rocznie, co oznacza, że przekraczają łączne wydatki na zwalczanie nowotworów, chorób układu krążenia i cukrzycy. Z tej sumy 500 mld to koszty związane z chorobami psychicznymi. Chodzi nie tylko o koszty leczenia, ale także domy opieki i koszty pośrednie - na przykład zwolnienia czy renty - mówił prof. Kaczmarek, kierownik Pracowni Neurobiologii Molekularnej z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN, inicjator utworzenia i koordynator naukowy platformy.
- Wraz z postępującym starzeniem się społeczeństwa liczba chorych i związane z tym koszty będą jeszcze rosły - mówił profesor. - Dlatego poszukiwanie i wdrażanie nowych metod diagnostyki i terapii schorzeń układu nerwowego jest zadaniem priorytetowym.
Chodzi nie tylko o leki, ale i regenerację układu nerwowego dzięki komórkom macierzystym, nowe techniki obrazowania, telemedycynę i telemonitoring, zaawansowane badania genetyczne czy symulowanie działania leków w komputerze.
Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych