Innowacyjne technologie medyczne: wydłużają życie i stymulują gospodarkę
Autor: Rynek Seniora   25 września 2015 10:41

Dostęp do innowacyjnych technologii medycznych wymiernie wydłuża życie i liczbę lat przeżytych w zdrowiu. To z kolei przekłada się na aktywne uczestnictwo w życiu społecznym i tworzeniu PKB - podkreślali uczestnicy panelu dotyczącego przełomowych innowacji medycznych podczas Międzynarodowego Kongresu Zdrowego Starzenia w Warszawie (24-25 września).

Uczestnicy panelu dotyczącego przełomowych innowacji medycznych podkreślali potrzebę ich wprowadzania w życie. W tej kwestii zgodni są także konsultanci krajowi - według raportu Fundacji na rzecz Zdrowego Starzenia się o innowacjach w medycynie, 80 proc. konsultantów dostrzega potrzebę wdrażania  innowacji w  swojej dziedzinie.

Obecnie nie jest możliwe wprowadzenie nowoczesnych technologii medycznych w zakresie, jaki wynikałby z potrzeb pacjentów. Na przeszkodzie stoją głównie bariery finansowe, skomplikowane uregulowania prawne oraz nadmierna biurokracja.

Pomimo tych utrudnień w Polsce stopniowo wprowadza się nowoczesne metody leczenia. Takim przykładem są, dostępne od niedawna, innowacyjne terapie dla pacjentów m.in. z wirusowym zapaleniem wątroby typu C, przewlekłą obturacyjną chorobą płuc czy zwyrodnieniem plamki żółtej. Jak zauważa prof. Andrzej Horban, konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych: - W tym roku otrzymaliśmy możliwość leczenia HCV, innowacyjną terapią bezinterferonową.

W kwestii leczenia wirusowego zapalenia wątroby typu C, na które w Polsce choruje ok. 230 tys. osób, wyznaczamy standardy w Europie. - Jesteśmy jednym z trzech krajów Europy, który refunduje tę terapię - podkreśla dr hab. Wojciech Matusewicz, Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji .

Jak tłumaczy George Kalamitsis, członek Europejskiego Stowarzyszenia Pacjentów z Chorobami Wątroby: - Musimy zaakceptować fakt, że innowacje będą wkraczać w nasze życie coraz częściej. Chociaż są one kosztowo efektywne, niestety dla wielu państw stanowią zbyt duży wydatek. To problem o globalne skali. Receptą na pokonanie tych barier jest współpraca.

Podczas sesji dyskusyjnej „Ekosystem: Międzynarodowy model lokalnego, stałego partnerstwa na rzecz wdrażania rozwiązań z zakresu e-zdrowia i zdrowego, aktywnego starzenia się” uczestnicy wymienili też swoje doświadczenia dotyczące konieczności współpracy - zarówno lokalnej, jak i międzynarodowej. 

 Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat (1990-2014) przeciętna długość życia w Polsce wzrosła o 6,7 roku z 70,8 do 77,5 lat (dane GUS). Pod względem długości życia wciąż zajmujemy lokatę dopiero w trzeciej dziesiątce państw europejskich, a wiek dożywania Polaków jest krótszy o kilka lat w stosunku do średniej: w przypadku mężczyzn o ok. 7,5 lat, kobiet 4-5 lat.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.