Instytut Geriatrii: kontrola NIK dotyczyła wcześniejszego okresu

ZDROWIE

Autor: NIGRiR/Rynek Seniora   25 marca 2016 11:24


Instytut Geriatrii: kontrola NIK dotyczyła wcześniejszego okresu Kontrola NIK w Instytucie Reumatologii, której wyniki można było poznać już we wrześniu 2015 roku dotyczyła wykonania zaleceń pokontrolnych z 2011 r. Fot. Fotolia

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała informację o wynikach audytu w Instytucie Reumatologii im. prof. dr hab. med. Eleonory Reicher w Warszawie (obecnie Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji), przeprowadzonej w połowie 2015 r. Zamieszczono także wystąpienie pokontrolne zawierające szczegółową ocenę działalności Instytutu.

Kontrola NIK, której wyniki można było poznać już we wrześniu 2015 roku dotyczyła wykonania zaleceń pokontrolnych z 2011 r., kiedy miał miejsce poprzedni audyt w placówce przy ul. Spartańskiej. Badano działalność Instytutu pod względem prowadzenia prac badawczo-rozwojowych, realizacji programu naprawy finansów, przekształcenia strukturalnego Instytutu oraz zarządzania majątkiem placówki i realizacji pozostałych wniosków pokontrolnych.

Trzy z powyższych elementów oceniono jednoznacznie pozytywnie. Najwyższa Izba Kontroli zastrzeżenia miała jedynie do punktu pierwszego - działalności naukowej Instytutu.

- Faktycznie, zanim zostałem dyrektorem, Instytut Reumatologii od czasów przedostatniej kontroli tj. w roku 2011 odnotował spadek rangi naukowej, włącznie z obniżeniem Instytutowi kategorii naukowej z A do B - mówi Piotr Bednarski, dyrektor Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji.

- Dlatego kiedy objąłem stanowisko dyrektora w listopadzie 2013 r. natychmiast podjąłem działania mające na celu przywrócenie renomy Instytutu, zatrudniłem trzech samodzielnych pracowników naukowych, rokującego badacza z Newcastle University, a w trosce o rozwój naukowy kadry pielęgniarskiej, przyjąłem do pracy pielęgniarkę ze specjalizacją geriatryczną i stopniem doktora - dodaje.

Warto zaznaczyć, że od 1 kwietnia 2016 r. zwiększa się liczba badaczy na etatach naukowych o 10 osób co da Instytutowi w sumie 38 pracowników naukowych. Do końca roku do tego grona dołączy jeszcze kilku naukowców.

Prof. Iwona Sudoł-Szopińska, zastępca dyrektora ds. naukowych potwierdza, że od tego czasu podjęto wiele zadań mających odbudowanie działalności naukowej Instytutu: zgłoszono 12 projektów naukowych i wspierających naukę, w tym 10 projektów do MNiSW. Nawiązano współpracę międzynarodową z trzema ośrodkami (Department of Radiology University of Wahington, USA oraz International Research Agenda, European League Against Rheumatism (EULAR), EULAR Web Imaging Library Kilchberg, Szwajcaria, Department of Radiology, Bispebjerg and Frederiksberg University Hospital, musculoskeletal division Copenhagen University, Dania) oraz ośrodkami naukowymi w Polsce. Ponadto rozwija się działalność wydawnicza.

- Ponadto rozwija się działalność wydawnicza. Czasopismo Instytutu “Reumatologia” znalazło się w PubMed co jest olbrzymim sukcesem. Wydajemy nowy kwartalnik “Reumatologia Geriatria Rehabilitacja”. Dodatkowo Instytut jest organizatorem lub współorganizatorem konferencji naukowych. Ostatnia „Perspektywy rozwoju geriatrii i technologii wspierających leczenie i opiekę w Polsce” w ramach Kongresu Wyzwań Zdrowotnych HCC cieszyła się ogromnym zainteresowaniem -  – dodaje profesor. 

Jak wynika z wystąpienia pokontrolnego NIK w IR reszta ocen cząstkowych jest pozytywna. Instytut odzyskał płynność finansową. Po raz pierwszy od wielu lat Instytut nie ma zobowiązań wymagalnych, wszystkie rachunku płacone są w terminie. Przekształcenie jednostki w Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji również nie spotkało się z zastrzeżeniami kontrolerów, podobnie jak ostatni punkt kontroli: zarządzanie majątkiem Instytutu, zlecenia wykonywanych usług medycznych oraz realizacja pozostałych wniosków pokontrolnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.