Interniści: raport NIK nt. geriatrii opiera się na błędnych założeniach
Autor: TIP/Rynek Seniora   27 kwietnia 2015 11:02

Zawarte w tym raporcie informacje w sposób często dość propagandowy przedstawiają fałszywy obraz roli „interny” i oddziałów chorób wewnętrznych w systemie ochrony zdrowia w Polsce - czytamy w stanowisku Towarzystwa Internistów Polskich o opracowaniu NIK-u dotyczącym opieki geriatrycznej w Polsce w latach 2011–2013, opublikowanym 13 kwietnia br.

Zdaniem stowarzyszenia internistów, informacje w tym raporcie, oparte na błędnej metodologicznie analizie „wybranych oddziałów”, można streścić następująco:

1) wprawdzie pobyt chorego na geriatrii jest nieco dłuższy niż na internie, ale całoroczne koszty leczenia chorego po wyjściu z oddziału geriatrycznego są o 11–20% mniejsze niż analogiczne wydatki na chorego po jego hospitalizacji na internie

2) spośród chorych w wieku 75–89 lat na oddziałach internistycznych umiera 11%, a na oddziałach geriatrycznych – 6%. Śmiertelność zaś wśród chorych po 90. roku życia wynosi odpowiednio 25 i 15%. Te dane zostały skomentowane przez sprawnych dziennikarzy bardzo chwytliwymi hasłami: „najbardziej wstrząsające”, „na internie szybciej umierają”, „śmierć zamiast geriatrii”.

Jak oceniają interniści, zaskakujący jest też sam komentarz autorów raportu NIK-u, w którym zawarto m.in. stwierdzenie, że na geriatrii traktuje się i leczy chorego holistycznie, na internie zaś leczy się tylko jedną chorobę, bo tylko za jedną płaci NFZ.

Czytaj więcej: Raport NIK: w Polsce nie ma systemu opieki geriatrycznej

Liczne błędy
Zdaniem autorów stanowiska raport roi się od błędów metodologicznych, logicznych i interpretacyjnych, ale celem internistów nie jest ich wskazywanie. Jednakże dokument ten wywołał lawinę informacji prasowych opartych na nieuzasadnionych i fałszywych stwierdzeniach zawartych w raporcie. Dlatego nie można tego raportu i odnoszących się do niego artykułów prasowych pozostawić bez krótkiego choćby komentarza.

Punktem wyjścia każdej analizy musi być porównanie badanych zbiorów. W tym przypadku mamy do czynienia z liczbą około 1,2 mln hospitalizowanych w Polsce na oddziałach chorób wewnętrznych (internie) i około 14 tys. hospitalizowanych na oddziałach geriatrycznych (co stanowi ok. 1,2% hospitalizacji na internie).

Najlepiej ta sytuacja wygląda w województwie śląskim, gdzie ten ostatni wskaźnik wynosi 3,5%. Przy czym liczba łóżek geriatrycznych w Polsce stanowi 2,1% łóżek internistycznych, a w województwie śląskim 6,9%. Można w tym miejscu zadać pytanie, dlaczego stosunek liczby hospitalizacji na geriatrii do hospitalizacji na internie jest prawie 2-krotnie mniejszy niż analogiczny stosunek liczby łóżek.

Ostre versus planowane
Nie trzeba się zajmować profesjonalnie statystyką, aby wiedzieć, że porównanie jakiejkolwiek cechy zbioru zawierającego ponad milion elementów ze zbiorem 100 razy mniejszym jest bardzo trudne i wymaga bardzo wyrafinowanych metod statystycznych.

Jeszcze ważniejsze jest coś innego. Na oddziałach geriatrycznych hospitalizacje są w większości planowane, na internie natomiast w większości, a na wielu oddziałach - wyłącznie - tzw. ostre, czyli z powodu bezpośredniego zagrożenia życia. Kompetentny lekarz wie, że rokowanie dla chorych „ostrych” na każdym oddziale jest gorsze, niż dla chorych „planowych”. Na przykład rozległość i ciężkość zabiegu chirurgicznego zwykle koreluje z objętością przetoczonej choremu krwi i ilością podanych leków, m.in. utrzymujących ciśnienie krwi. Mimo bardziej kosztochłonnego leczenia, rokowanie tych chorych jest znacznie gorsze. Jednak nikt przytomny nie będzie twierdził, że wystarczy podać mniej krwi i mniej leków, aby poprawić rokowanie.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR