Jak oszukać mózg chorych na parkinsona, by reagował na placebo?

ZDROWIE

Autor: kopalniawiedzy.pl/Rynek Seniora   11 lutego 2016 15:54


Jak oszukać mózg chorych na parkinsona, by reagował na placebo? U osób z chorobą Parkinsona odpowiedni "trening" neuronów zwiększa reakcję na placebo. Fot. Jason Snyder/Flickr.com (CC BY 2.0)

Większość osób z chorobą Parkinsona nie reaguje na placebo. Chorym podaje się m.in. apomorfinę, która aktywuje receptory dopaminowe. Fabrizio Benedetti i jego zespół z Uniwersytetu w Turynie (Włochy) udowodnił jednak, że placebo działa, ale pod warunkiem wcześniejszego zaaplikowania prawdziwego leku.

Uczeni z Turynu przebadali 42 pacjentów z wszczepionymi do mózgu elektrodami. Przeprowadzano na nich zabieg neurochirurgiczny, a naukowcy zyskali w ten sposób szansę zanalizowania reakcji poszczególnych neuronów we wzgórzu - regionie, który u osób z parkinsonem z powodu braku dopaminy działa nieprawidłowo - informuje kopalniawiedzy.pl

Podczas operacji pacjentom podawano roztwór soli fizjologicznej, informując ich, że otrzymują apomorfinę - zwykle nie dawało to efektu leczniczego. Wyjątkiem była sytuacja, w której pacjenci na kilka dni przed zabiegiem otrzymywali codziennie 1-4 dawek apomofriny. U takich pacjentów po wstrzyknięciu soli fizjologicznej i poinformowaniu, że to apomorfina, neurony wykazywały większą aktywność, a neurolog, który nie został wtajemniczony w cały eksperymenty stwierdzał, iż sztywność mięśni uległa zmniejszeniu.

Okazało się, że im więcej pacjent otrzymał wcześniej zastrzyków z apomorfiną, tym silniej jego neurony reagowały na sól fizjologiczną. U pacjentów, którzy otrzymywali 4 dawki apomorfiny dziennie, reakcja na placebo była równie silna jak na lek.

Efekt placebo mijał w ciągu 24 godzin, jednak Benedetti prognozuje, że jeśli pacjenci przez dłuższy czas będą otrzymywali prawdziwy lek, to czas działania placebo również ulegnie wydłużeniu.

Więcej: www.kopalniawiedzy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.