Jak radzić sobie ze spastycznością po udarze?
Autor: Rynek Seniora   29 października 2015 12:12

29 października na całym świecie obchodzony jest Dzień Udaru Mózgu. Tego dnia w Polsce, w ramach kampanii „Otwórz dłoń po udarze”, rozpoczyna się nowa inicjatywa angażująca osoby zmagające się ze spastycznością po udarze i ich bliskich do dzielenia się swoimi doświadczeniami.

Spastyczność poudarowa powoduje utratę kontroli nad ręką, której ruchy przestają być skoordynowane z pracą reszty ciała. Dłoń oraz ręka nie reagują i nie układają się tak jak dotychczas.

Właśnie dlatego nawet najprostsze ruchy stają się trudne do wykonania lub nie w pełni kontrolowane, np. bezpośrednio po ugięciu łokcia trudno jest go wyprostować i pozostaje on przez chwilę w zgięciu, a po ściśnięciu przedmiotu w dłoni trudno jest go następnie puścić i wyprostować palce. Trudności te powodują frustrację, bardzo często doprowadzają do depresji. Ograniczenia są na tyle duże, że często osoby ze spastycznością tracą samodzielność i potrzebują pomocy bliskich. 

Droga do odzyskania sprawności jest możliwa, ale wymaga wiedzy, odpowiednich ćwiczeń i zaangażowania - zaangażowania zarówno osoby po udarze, jak i jej bliskich. Gdy zaczyna brakować sił, wsparcie innych, którzy mają podobne przeżycia może okazać się bezcenne. Katarzyna, autorka bloga „O Udarze i Mojej Lewej Ręce", na swoim blogu lewaczka.pl dzieli się swoimi doświadczeniami i opowiada między innymi o swoich doświadczeniach związanych ze spastycznością.

"Bardzo wielu udarowcom rośnie skrzydło, które nie jest niczym dobrym. Normalna, zdrowa ręka jest luźna i ładnie się układa wzdłuż ciała, a nie jest szponem przyciśniętym powyżej brzucha. Przestrzegała mnie przed tym pani doktor i rehabilitantka z udarówki, ale wtedy nie miałam z tym żadnych problemów. Dopiero po miesiącu tata zauważył, że z dłoni robi mi się szpon. Rada była taka, żeby próbować rękę rozluźniać. Z biegiem czasu jednak ręka była coraz mniej luźna i wymagała ćwiczeń" - opowiada Kasia.

- Chcielibyśmy, aby powstała społeczność osób - zarówno osób po przebytym udarze, jak i ich bliskich, która wzajemnie się wspiera w swoich zmaganiach ze spastycznością - powiedział Adam Siger, wiceprezes Fundacji Udaru Mózgu.

- Na stronie Fundacji Mózgu powstanie specjalna sekcja ze wskazówkami dotyczącymi życia codziennego ze spastycznością. Wszystkie osoby, które chciałyby się podzielić z nami i innymi osobami po udarze swoimi doświadczeniami prosimy o kontakt na adres spastycznosc@fum.info.pl - mówi Adam Siger.

Osoby, które ucierpiały w wyniku przebytego udaru, mają wiele pytań i wątpliwości. Fundacja Udaru Mózgu prowadzi jedyną w Polsce infolinię dla chorych po udarze mózgu i ich opiekunów.

Wszelkie informacje można uzyskać pod numerem 605 647 600.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.