Jak walczyć ze ślepotą po 60 r.ż.? W Katowicach powstała Szkoła AMD

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   05 listopada 2015 08:31


Jak walczyć ze ślepotą po 60 r.ż.? W Katowicach powstała Szkoła AMD Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W Uniwersyteckim Centrum Okulistyki i Onkologii w Katowicach w środę (4 listopada) rozpoczęła działalność Szkoła AMD. Chorzy i ich rodziny otrzymają tam wsparcie i wiedzę. Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD) to jedna z najczęstszych przyczyn ślepoty u osób powyżej 60. roku życia.

- AMD to cichy, bezszelestny złodziej światła - choroba, która w bardzo podstępny sposób prowadzi do ślepoty. Proces ten może przebiegać w ciągu wielu lat jako tzw. postać sucha, czyli faza wstępna choroby. Postać wysiękowa charakteryzuje się piorunującym przebiegiem i tu konieczne jest jak najszybsze wkroczenie z leczeniem - powiedziała dr hab. Katarzyna Michalska-Małecka z katowickiej kliniki.

Jak podkreśliła, pacjenci z taką diagnozą mają mnóstwo pytań, stąd pomysł powołania Szkoły AMD. Chorzy i ich rodziny otrzymają podczas zajęć niezbędną wiedzę na temat leczenia, jakości życia z AMD, czy stanów depresyjnych towarzyszącej nieraz tej nieuleczalnej chorobie.

Związane z wiekiem zwyrodnienie plamki - ang. AMD (age-related macular degeneration) - to schorzenie siatkówki, a szczególnie jej części centralnej - plamki żółtej, powodujące utratę widzenia centralnego, prowadzące w konsekwencji do ślepoty.

Katowicka klinika jest jednym ze szpitali, gdzie w listopadzie rozpoczął się program lekowy leczenia wysiękowej postaci AMD, który Ministerstwo Zdrowia zatwierdziło 1 maja 2015 r. W ramach programu mogą być leczone osoby po 45. roku życia, które najczęściej chorują na AMD.

- Trzeba pamiętać, że osoby ok. 45 roku życia są u szczytu swojego rozwoju zawodowego, powinny być jeszcze przez wiele lat czynne zawodowo. W interesie nas wszystkich leży to, żeby te osoby jak najdłużej widziały - podkreśliła doc. Michalska-Małecka.

Leczenie to polega na wykonywaniu iniekcji do gałki ocznej hamujących powstawanie dodatkowych, nieprawidłowych naczyń krwionośnych, które przerastają siatkówkę i uszkadzają ją, powodując ślepnięcie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR