
Przedmiotem skargi do Narodowego Funduszu Zdrowia może być nieprawidłowo realizowana umowa o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej zawarta z oddziałem wojewódzkim Funduszu lub nawet niewłaściwe załatwianie spraw przez samych pracowników NFZ-u.
Pismo ze skargą powinno zawierać dane skarżącego (imię, nazwisko, adres, numer telefonu), dane świadczeniodawcy, którego skarga dotyczy, precyzyjny opis zdarzenia, a w przypadku składania skargi w imieniu osoby trzeciej (np. osoby w podeszłym wieku) konieczne jest dołączenie pisemnego upoważnienia.
Jak informuje NFZ, zastrzeżenia pacjentów dotyczące sposobu leczenia należy kierować w pierwszej kolejności do dyrektora szpitala lub kierownika przychodni, a dopiero potem do Rzecznika Praw Pacjenta lub rzecznika odpowiedzialności zawodowej lekarzy Okręgowej Izby Lekarskiej lub do NFZ.
- Należy pamiętać, że pracownicy NFZ nie są upoważnieni do oceny decyzji medycznych podejmowanych przez lekarzy w procesie leczenia - czytamy na stronach Funduszu.
Skargę należy złożyć w oddziale wojewódzkim NFZ. Można to zrobić na kilka sposobów: bezpośrednio w siedzibie oddziału lub jego delegaturze, drogą pocztową, poprzez przesłanie skargi na stosowny adres e-mail. Termin do załatwienia skargi lub wniosku biegnie od dnia wpływu tego uzupełnienia do Funduszu.
Zobacz: DANE KONTAKTOWE ODDZIAŁÓW WOJEWÓDZKICH NFZ
O sposobie rozpatrzenia skargi informuje stosowne pismo. Każda skarga jest na wstępie analizowana w odniesieniu do obowiązujących przepisów oraz postanowień umowy wiążącej danego świadczeniodawcę z oddziałem wojewódzkim NFZ. W przypadku konieczności prowadzenia postępowania wyjaśniającego Fundusz występuje do świadczeniodawcy z prośbą o złożenie wyjaśnień lub zajęcie stanowiska w danej sprawie. W niektórych przypadkach konieczne jest również przeprowadzenie kontroli u świadczeniodawcy.
Miejscem, w którym skarżący mogą uzyskać pomoc w formie interwencji jest Biuro Rzecznika Praw Pacjenta. Ogólnopolska bezpłatna infolinia Rzecznika Praw Pacjenta funkcjonuje pod numerem 800 190 590.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych