Jak żyć z HIV po pięćdziesiątce?

ZDROWIE

Autor: DKX/Rynek Seniora   20 stycznia 2015 12:35


Jak żyć z HIV po pięćdziesiątce?

Już 24 stycznia rusza w stolicy roczny cykl wykładów i warsztatów dla osób seropozytywnych po 50 roku życia.

Uczestnicy zajęć dowiedzą się m.in. o seksualności kobiet i mężczyzn wieku średniego, ryzykownych zachowaniach, leczeniu antyretrowirusowym, chorobach współistniejących, możliwościach rozwoju i realizowania się pomimo zakażenia, ogólnych zaleceniach żywieniowych oraz aktywności fizycznej, a także o tym, jak polepszyć swoją sytuację materialną i bytową.

- Uwrażliwienie osób po 50 roku życia na kwestie zdrowotne i psychologiczne, związane z życiem z HIV, a także pokazanie im, że dzięki nowoczesnym lekom z wirusem można normalnie żyć, ma ogromne znaczenie nie tylko dla nich, ale także dla ich bliskich - partnerów, dzieci i wnuków - mówi Paweł Mierzejewski, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

Zdaniem ekspertów z Ogólnopolskiej Sieci Osób Żyjących z HIV/AIDS "Sieć Plus”, osoby zakażone HIV mają takie samo prawo do przeżywania swojej drugiej młodości jak osoby zdrowe, ale ze względu na swój status serologiczny, powinny być bardziej uważne i świadome. Mają temu służyć rozpoczynające się właśnie warsztaty.

Miejsce zajęć też nie jest przypadkowe. W województwie mazowieckim z HIV żyje najwięcej osób. Środki na realizację programu przygotowanego przez „Sieć Plus,” pochodzą z grantu otrzymanego w konkursie Pozytywnie Otwarci, a ufundowanego przez Gilead Sciences Poland.

Jakość życia po 50-tce
Pierwszy wykład będzie dotyczył seksualności osób po 50 roku życia. Podczas dwóch kolejnych spotkań eksperci z „Sieci Plus” opowiedzą o ryzykownych zachowaniach i zakażeniu HIV oraz HCV, profilaktyce, ale również i o tym, jak dbać o długi, szczęśliwy związek.

Na czwartej sesji zostanie omówiony temat chorób przenoszonych drogą płciową oraz problemów związanych z zakażeniem (mniejsza odporność oraz choroby współistniejące).

Kolejne spotkania będą poświęcone zagadnieniom dotyczącym jakości życia osób po pięćdziesiątce, leczeniu, sytuacji psychospołecznej, różnym sposobom na spędzanie wolnego czasu, diecie podczas leczenia ARV i aktywności fizycznej. Zaplanowano też cykl treningów na koncentrację, spostrzegawczość i pamięć.

- Żyjemy coraz dłużej i lepiej. To samo dotyczy osób seropozytywnych. Naszym zadaniem jest zachęcić osoby HIV+ do życia pełną piersią, ale jednocześnie mądrze, bezpiecznie i świadomie. Cykl warsztatów ma ich przygotować merytorycznie i psychicznie do wejścia w nową erą przeżyć, doznań i doświadczeń. Bez obaw o swoje i czyjeś zdrowie - powiedział Wojciech J. Tomczyński, prezes Ogólnopolskiej Sieci Osób Żyjących z HIV/AIDS "Sieć Plus”.

Wszystkie zajęcia będą się odbywać w soboty o godz. 14:00. Stowarzyszenie „Sieć Plus” zaprasza na pierwsze warsztaty, które odbędą się już 24 stycznia oraz na następne: 21 lutego, 21 marca, 25 kwietnia, 23 maja, 27 czerwca, 25 lipca, 29 sierpnia, 26 września, 24 października, 21 listopada oraz 19 grudnia.

Zgłaszać się można najpóźniej do czwartku poprzedzającego wybraną sobotę telefonicznie lub SMS-em pod numerem +48 505 977 299.

Celem Programu Pozytywnie Otwarci jest promocja profilaktyki HIV oraz wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.