Jakość powietrza kiepska, ale Rabka-Zdrój podnosi opłatę uzdrowiskową

ZDROWIE

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora   27 listopada 2015 13:48


Jakość powietrza kiepska, ale Rabka-Zdrój podnosi opłatę uzdrowiskową Na zdj. park w Rabce-Zdroju. Fot. Joe Anderson/Flickr.com (CC BY-SA 2.0)

W Rabce-Zdroju (Małopolskie) normy powietrza są nawet siedmiokrotnie przekroczone, mimo to kuracujsze zapłacą wyższą opłatę uzdrowiskową - donosi Gazeta Wyborcza.

Władze Rabki nie rezygnują z reklamowania miejscowości jako uzdrowiska pulmonologicznego. Do niedawna burmistrz Ewa Przybyło przekonywała, że w mieście problemu nie ma, a jeśli się zdarza, to sporadycznie. Ale Radio Kraków i Krakowski Alarm Smogowy postawiły w Rabce pyłomierz. Dane nie pozostawiają złudzeń: poziom zanieczyszczenia w uzdrowisku jest czasami wyższy niż w Krakowie.

Mimo to turyści za pobyt w Rabce zapłacą o 10 groszy więcej niż dotychczas. Burmistrz Rabki Ewa Przybyło przekonuje na łamach GW, że opłaty jakie zasilają budżetu gminy z tego tytułu ( rocznie kwota 670 tys. zł ) w całości są przekazywane na utrzymanie infrastruktury uzdrowiskowej: pielęgnację parku zdrojowego oraz utrzymanie tężni solankowej, która dostępna jest dla wszystkich za darmo. 

Burmistrz tłumaczy, że opłaty uzdrowiskowe można pobierać niezależnie od jakości powietrza, bo ustawa nie mówi, że należy ich zaniechać, jeśli są przekroczone normy powietrza.

Jak informuje gazeta gminy ze statusem uzdrowiska mogą pobierać opłaty. Jednak Rabka swój status może stracić. Uzdrowiska co 10 lat muszą potwierdzać swój status tzw. operatem uzdrowiskowym. Gmina, aby go utrzymać, musi przez minimum 3 lata prowadzić badania jakości powietrza oraz ograniczać zanieczyszczenie.

Rabka ostatni raz przygotowała operat na przełomie lat 2008/09. Na początku 2016 roku musi zacząć oficjalnie monitorować powietrze.

Wicej: www.gazeta.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.