Japoński ''senior ludzkości'' dożył 112 lat
Autor: PAP/Rynek Zdrowia   07 lipca 2015 09:33

W wieku 112 lat zmarł japończyk Sakari Momoi, w 2014 r. oficjalnie uhonorowany tytułem "seniora ludzkości". W Japonii żyje prawie 59 tys. osób, które ukończyły 100 lat.

Jak poinformowały we wtorek (7 lipca) władze miasta Saitama, w którym przez wiele lat mieszkał, sędziwy Japończyk zmarł w ub. niedzielę w jednym z tokijskich domów opieki. Jako przyczynę zgonu podano niewydolność nerek.

- Jego rodzina powiedziała nam, że stan jego zdrowia pogarszał się w ciągu ub. 1- 2 tygodni - dodał wspomniany urzędnik.

Momoi urodził się 5 lutego 1903 r. w Minamisoma, w prefekturze Fukuszima. Był m. in. dyrektorem liceum i pasjonował się lekturą, zwłaszcza poezji chińskiej. Uprawiał też tradycyjny japoński sport - zapasy sumo. W 1928 r. ożenił się i miał pięcioro dzieci.

Kiedy w sierpniu 2014 r. otrzymał certyfikat Guinnessa przyznający mu tytuł "seniora ludzkości", wyraził życzenie, że bardzo chciałby żyć jeszcze dwa lata.

Spodziewana długość życia mężczyzn japońskich przekroczyła w 2013 r. po raz pierwszy pułap 80 lat i wyniosła 80,21 lat. Znacznie wyprzedzają ich kobiety japońskie, które dzierżą palmę pierwszeństwa spodziewanej długości życia na świecie wynoszącą 86,61 lat.

Obecnie ok. 25 proc. ludności Japonii liczy 65 lat lub więcej. Ocenia się, że w 2060 r. odsetek ten wzrośnie do 40 proc. Według oficjalnych statystyk japońskiego ministerstwa zdrowia, we wrześniu ub. roku w Japonii było prawie 59 tys. osób, które ukończyły 100 lat. 87 proc. z nich stanowiły kobiety.

Rekord długowieczności należy jednak nadal do Francuzki Jeanne Calment, która zmarła w 1997 r. w wieku 122 lat i 164 dni.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.