Jarocin: punkt konsultacyjny dla cukrzyków działa już rok. Są wnioski

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   03 sierpnia 2018 16:28


Jarocin: punkt konsultacyjny dla cukrzyków działa już rok. Są wnioski Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dyrekcja Szpitala Powiatowego w Jarocinie podsumowała pierwszy rok działalności bezpłatnego Punktu Konsultacyjnego dla Diabetyków. Od lipca 2017 r. z konsultacji skorzystało 2363 osób.

Punkt Konsultacyjny dla Diabetyków w jarocińskim szpitalu powstał w lipcu 2017 r. Dyrekcji placówki zależało na tym, aby ułatwić pacjentom dostęp do badań profilaktycznych.

- Wiedzieliśmy, że cukrzyca wśród mieszkańców powiatu jarocińskiego jest poważnym problemem. Lekarze mówią wręcz o epidemii, która zaczyna dotykać coraz młodszych pacjentów. Po roku od momentu uruchomienia punktu widać, jak bardzo był on potrzebny. Ponad 2300 wizyt i blisko 770 nowych pacjentów - to jasny dowód na to, że punkt spełnił swoją rolę i nadal ją spełnia - powiedział PAP prezes szpitala Leszek Mazurek. Jak zaznaczono, najstarszy pacjent korzystający z konsultacji miał 91 lat, a najmłodszy 18.

Uruchomienie punktu sfinansował samorząd powiatu jarocińskiego.

- Powiat jarociński przekazał pieniądze, które wcześniej, przez poprzednie władze powiatu, były przeznaczane na festiwal disco polo. Uznaliśmy, że nie ma sensu wydawać jednorazowo tak dużej kwoty na coś, co trwa tylko chwilę i niewiele osób z tego skorzysta. Chcieliśmy, żeby te pieniądze były właściwie spożytkowane i dlatego przeznaczyliśmy je na punkt dla cukrzyków - poinformował członek zarządu powiatu jarocińskiego Stanisław Martuzalski.

Zdaniem diabetologa dr n. med. Hanny Byks ze Szpitala Powiatowego w Jarocinie liczba pacjentów, którzy odwiedzili punkt konsultacyjny pokazuje, "że mamy do czynienia z epidemią cukrzycy".

- Chorują już coraz młodsze osoby, które nie zdają sobie z tego sprawy. Często bagatelizują objawy, bo nie kojarzą ich z tą chorobą - powiedziała.

- Objawy cukrzycy nie są charakterystyczne przez długie miesiące. Ciągłe zmęczenie nie musi być wcale objawem przepracowania i stresu, bo może być objawem cukrzycy. Nie ruszamy się, jemy mnóstwo słodyczy i fast-foodów. A to ma swoje konsekwencje - wyjaśnia konsultant punktu dr Byks.

Darmowy punkt konsultacyjny dla mieszkańców powiatu jarocińskiego działa dwa razy w tygodniu - w środy i czwartki w godzinach od 8 do 15.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR